Site icon ZycieStolicy.com.pl

Resort obrony przedstawił sytuację wojskowych studentów i uczniów wojskowego liceum w Warszawie

liceum wojskowe

W tym roku akademickim na kierunki techniczno-informatyczne przyjęto 529 kandydatów – poinformowali przedstawiciele MON podczas posiedzenia senackiej komisji obrony. Na kryptologię i cyberbezpieczeństwo przyjęto się 116 kandydatów. Resort zapewnia, że limity na tych kierunkach są co roku zwiększane.

Podczas posiedzenia senackiej komisji obrony, poświęconemu szkolnictwu wojskowemu, senator Jerzy Czerwiński (PiS) dopytywał przedstawicieli MON o nauczanie informatyki na wszystkich szczeblach tego szkolnictwa.

Wiceszef resortu obrony Marcin Ociepa, odnosząc się do jego pytań, podkreślił, że resort prowadzi program „Cyber Mil z Klasą” – jest to nauczanie w formie eksperymentu pedagogicznego w klasach o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne” na poziomie ponadpodstawowym.

Jak wyjaśnił Ociepa, jest to program adresowany do mniejszych „niewojewódzkich” ośrodków miejskich. Wiceminister podał przykład ze swojego województwa, gdzie taki program jest realizowany w Oleśnie, a nie w wojewódzkim Opolu.

W dużych ośrodkach młodzi ludzie najczęściej mają możliwość wyboru studiów, czy szkół znacznie szersze niż w mniejszych ośrodkach, a my chcemy wyławiać talenty z mniejszych ośrodków

– powiedział Ociepa.

W sumie – jak poinformował – program jest realizowany w 16 szkołach ponadpodstawowych w całej Polsce – z 30, które się o ubiegały o jego realizację.

To jest na tyle elitarny program, że do tych szkół dojeżdżają dzieci z dalszych miejscowości, a nawet z sąsiednich województw

– kontynuował wiceminister.

Zapewnił, że resort nie chce rezygnować z elitarności tego programu.

Nie każdy może być specjalistą – informatykiem zajmującym się kryptologią

– powiedział.

Szczegółowe informacje o tej dziedzinie szkolnictwa wojskowego przedstawił płk Dariusz Chrząszcz, naczelnik Wydziału Szkolnictwa Wojskowego w Departamencie Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON.

Poinformował on, że szkolenie informatyczne jest realizowane na trzech wyższych uczelniach wojskowych. Są to: Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Marynarki Wojennej, która kształci od 2015 r. na kierunku informatyka oraz Akademia Wojsk Lądowych, która takie kształcenie rozpoczęła w bieżącym roku akademickim.

Zapewnił, że uczelnie co roku zwiększają limity przyjęć na kierunki: informatyka, kryptologia, cyberbezpieczeństwo, elektronika i telekomunikacja. W roku akademickim 2015/16 limit przyjęć na te kierunki w ramach uczelni wojskowych wynosił 156, w roku akademickim 2017/18 było to 378 kandydatów, a w obecnym roku akademickim 2021/22 przyjęto na te kierunki 529 kandydatów kształconych w tych specjalnościach.

Naczelnik Wydziału Szkolnictwa Wojskowego podał też, że na „kryptologii i cyberbezpieczeństwie” w 2015 r. ustalono limit 15 kandydatów, w tym roku akademickim jest to już 116 osób.

To nie są łatwe kierunki, tam jest rozszerzona matematyka i fizyka. Nie wszyscy, którzy zaczynają naukę ją kończą. Co dotyczy tak samo studiów wojskowych jak i cywilnych

– podkreślił płk Chrząszcz.

Oficer przypomniał też, że resort obrony prowadzi założone w 2019 r. Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne w Warszawie. Jego celem jest właśnie przygotowanie młodzieży do podjęcia studiów w uczelniach wojskowych, w charakterze kandydatów na oficerów na kierunkach informatycznych.

W tym roku szkolnym w ramach tego liceum otworzono nowy profil matematyczno-fizyczny, który ma przygotowywać kandydatów na studia techniczne tj.: elektronika i telekomunikacja oraz mechatronika. W szkole tej ponadto prowadzone są zajęcia z edukacji wojskowej, a drugim językiem obcym – po rozszerzonym angielskim – jest niemiecki.

Liceum ściśle współpracuje z Wojskową Akademią Techniczną – która udostępnia uczniom nie tylko swoje pracowanie i laboratoria, ale też obiekty sportowe, a także z jednostkami wojskowymi. Są to m.in.: Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni czy Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa.

Liceum jest otwarte na uczniów z całej Polski, zapewniając uczniom bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie i opiekę lekarską. Obecnie w liceum prowadzonym przez MON kształci się 166 osób, z czego 124 to chłopcy, 42 to dziewczęta.

W czerwcu będą pierwsi absolwenci tego liceum, gdyż w 2019 r. uruchomiono dwa oddziały: ponadpodstawowy i ponadgimnazjalny

– powiedział płk Chrząszcz. Wyjaśnił, że oddział ponadgimnazjalny w tym roku szkolnym będzie zdawał maturę.

Mamy nadzieję, że jak najwięcej z nich wybierze nasze uczelnie wojskowe na kierunkach IT i Cyber

– dodał pułkownik.

PAP/AS

W Warszawie rusza liceum dla wojskowych „hakerów”!

Exit mobile version