Site icon ZycieStolicy.com.pl

Po ośmiu miesiącach od awarii kolektorów „Czajki” wciąż nie są znane ich przyczyny

scieki

Warszawa, 14.09.2019. Nowa pompa w instalacji t³ocz¹cej œcieki do tymczasowego ruroci¹gu na moœcie pontonowym przez Wis³ê w pobli¿u Mostu Pó³nocnego w Warszawie, 14 bm. Od poniedzia³ku œcieki t³oczone s¹ ju¿ ruroci¹giem awaryjnym. 14 bm. podczas briefingu wiceprezes PGW Wody Polskie Krzysztof Woœ oraz wiceminister gospodarki morskiej i ¿eglugi œródl¹dowej Anna Moskwa og³osili uruchomienie 100 proc. wydajnoœci przepompowywania œcieków do oczyszczalni "Czajka". (kf) PAP/Tomasz Gzell

Choć minęło już osiem miesięcy od awarii systemu przesyłającego ściek z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka”, wciąż nie są znane jej przyczyny. Prace ekspertów trwają – poinformował rzecznik prasowy MPWiK Marek Smółka.

Opracowanie (ekspertyzy – przyp. red.) zostało zlecone ekspertom Politechniki Krakowskiej, (…) a prace nad nią trwają i są planowane na ten rok

– napisał Smółka w odpowiedzi na pytania dotyczące stanu prac nad raportem.

Ponadto zapewnił, że prace związane z budową nitki B alternatywnego układu przesyłowego „są prowadzone zgodnie z harmonogramem”. Potwierdził, że mają się zakończyć w pierwszym półroczu tego roku.

Kontrole mające wyjaśnić przyczyny awarii kolektorów ciągną się przez wiele miesięcy. Kontrola prowadzona przez NIK ws. awarii systemu przesyłowego w 2019 trwa już półtora roku. Wciąż nie ma raportu.

Pod koniec sierpnia 2019 r doszło do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu Wisły oczyszczalni „Czajka”. W efekcie nieczystości były zrzucane do rzeki. W reakcji na awarię premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, którym ścieki są przepompowywane do „Czajki”.

Do kolejnej awarii doszło również w sierpniu 2020 r. Wówczas również z pomocą przyszedł rząd i wojsko.
PAP/AS

Wody Polskie o oświadczeniu stołecznego MPWiK: próba dyskredytacji i wywarcia wpływu

Exit mobile version