Site icon ZycieStolicy.com.pl

Ministerstwo Obrony Narodowej: Wojsko Polskie wyrusza na misję do Turcji

bryza

Jak poinformował resort obrony narodowej, polscy żołnierze wyrusza do Turcji z misją.
20 kwietnia Polska dołączy do natowskiej misji TAMT (Tailored Assurance Measures Turkey – dostosowane środki bezpieczeństwa NATO dla Turcji), gdzie przez kilka miesięcy patrolować będzie wschodnią część Morza Śródziemnego i Morza Czarnego oraz na współpracy ze stałym zespołami morskimi NATO oraz dowództwem sił morskich. To pierwsza misja polskiego wojska w Turcji.

Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP, kontyngent liczyć będzie do 80 osób, które na miejscu swoją misję wykonywać będą na pokładzie samolotu patrolowo-rozpoznawczego M28 Bryza. Kontyngent wystawia Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej z Gdyni, a dowódcą PKW Turcja będzie kmdr por. Cezary Kurkowski.

W ramach polskiego kontyngentu załogi i obsługa samolotu patrolowo-rozpoznawczego M28 Bryza pełnić będą dyżury, monitorować wschodnią część Morza Śródziemnego i Morze Czarne oraz współpracować ze stałymi zespołami morskimi NATO oraz dowództwem Sił Morskich NATO (MARCOM) w brytyjskim Northwood. Załoga wraz z samolotem stacjonować będzie na tureckim lotnisku Incirlik.

Zapewnienie wsparcia poszczególnym krajom Sojuszu (Assurance Measures) NATO rozpoczęło w 2014 roku. W 2015 r. Członkowie NATO zdecydowali się na pakiet środków obronnych dla Turcji w obliczu niestabilnej sytuacji w regionie. Obejmują one zwiększoną obecność samolotów wczesnego ostrzegania AWACS, działalność policyjną w powietrzu, zwiększoną obecność marynarki wojennej, w tym wizyty w portach i ćwiczenia.

Obecność sojuszników oznacza także wsparcie wywiadowcze, obserwacji i rozpoznania (ISR) oraz obecność samolotów patrolowych we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego i na Morzu Czarnym. Działania wspierające Turcję prowadzone są z lądu, z morza i z powietrza we wschodniej części terytorium Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Polskie Siły Zbrojne biorą udział w licznych misjach za granicą kraju zarówno pod flagą NATO, Unii Europejskiej, jak i Organizacji Narodów Zjednoczonych. Polacy obecni są m.in. na Łotwie (Wzmocniona Wysunięta Obecność), w Rumunii (Dostosowana Wysunięta Obecność), w Afganistanie (misja szkoleniowa Resolute Support – NATO), na włoskiej Sycylii (w misji Irini – UE) oraz w Libanie (ONZ), także w Kosowie i Bośni i Hercegowinie.

Polska gości także na swoim terytorium żołnierzy USA i sojuszników z NATO, będąc jedynym krajem na wschodniej flance NATO, który oprócz pełnienia roli gospodarza, wysyła także swoich żołnierzy do wsparcia innych krajów. W Polsce swoją siedzibę mają też natowskie dowództwa takie jak Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód (Szczecin), Wielonarodowa Dywizja Północ-Wschód (Elbląg), Centrum Szkolenia Sił Połączonych (Bydgoszcz) oraz wiele innych jednostek, które na co dzień współpracują z Sojuszem Północnoatlantyckim.

PAP/AS/MON

NATO: w 2020 roku zanotowano zwiększoną ilość alarmowych startów z powodu wtargnięcia rosyjskich samolotów bojowych

Exit mobile version