Site icon ZycieStolicy.com.pl

Kolejny etap rewitalizacji zabytkowych szklarni na Woli

szklarnie wola

Prace budowlane związane z odrestaurowaniem Ogrodów Ulricha przy ulicy Górczewskiej wkraczają w kolejny etap. Zabezpieczony już został zabytkowy teren, teraz czas na wykopy i fundamenty.

Celem inwestycji jest przywrócenie Ogrodom ich dawnej świetności i oddanie mieszkańcom wielofunkcyjnej przestrzeni rekreacyjno-kulturalnej z bogatą ofertą gastronomiczną

– poinformował inwestor w przesłanym do PAP komunikacie.

W ciągu ostatnich tygodni uporządkowano teren budowy, na której pojawiły się już maszyny budowlane.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z obecnego przebiegu prac. Od początku zależało nam, by powstające miejsce zachowało magię dawnego przedsiębiorstwa Ulrichów, lecz jednocześnie, by odpowiadało na aktualne potrzeby lokalnej społeczności. Dlatego projekt powstał z poszanowaniem historii i uwzględnia propozycje przedstawione podczas konsultacji społecznych. Już za rok otworzymy nową, innowacyjną przestrzeń, która będzie nie tylko miejscem rekreacji, ale stanie się również centrum spotkań, gdzie warszawiacy będą mogli spędzać czas, zdrowo zjeść oraz odpocząć wśród miejskiej zieleni

– powiedział cytowany w informacji kierownik projektu Artur Drączkowski z firmy Ingka Centres.

Koncepcja odtworzenia wolskich szklarniach zakłada zachowanie historycznych elementów m.in ceglanych kominów, ścian szczytowych, czy części piwnic. Zastosowane również zostaną nowoczesne, ekologiczne rozwiązania. W szklarni zachodniej znajdzie się strefa gastronomiczna z różnorodną i zdrową żywnością, zaś szklarnia wschodnia stanie się miejscem do pracy i wspólnego spędzania czasu w otoczeniu zieleni. Oprócz szklarni i parku Ulricha powstanie również Ogród Codzienny, Willa Ulricha oraz Zielona Chata.

Jak deklaruje inwestor, „pierwsi goście będą mogli odwiedzić Ogrody Ulricha latem 2022 roku”.

Historia Ogrodów sięga aż 1805 roku, kiedy Jan Bogumił Ulrich założył pierwsze gospodarstwo ogrodnicze w Warszawie. W kolejnych latach na terenie obiektu powstały charakterystyczne żelazne szklarnie, które słynęły z uprawy tropikalnej roślinności i egzotycznych owoców. Po wojnie grunty należące do spółki zostały upaństwowione. W 2000 roku tuż obok otwarto centrum handlowe „Wola Park”, którego właściciel przeprowadza obecną rewitalizację szklarni, aby stały się one dostępne dla wszystkich mieszkańców.

PAP/AS

„Boksy” restauracyjne sposobem na koronawirusa?

Exit mobile version