Site icon ZycieStolicy.com.pl

Gowin: poprawka Porozumienia zapewnia bezpieczeństwo funkcjonowania TVN

gowin

Poprawka, jaką Porozumienie zamierza zgłosić do projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji, pozwoli chronić polskie media przed wrogim przejęciem, a także zapewnia bezpieczeństwo funkcjonowania TVN – ocenił w poniedziałek w Katowicach lider Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin.

Uważam, że ta poprawka Porozumienia z jednej strony pozwoli chronić polskie media przed wrogim przejęciem ze strony tych państw, które niekoniecznie chcielibyśmy tutaj widzieć na rynku medialnym, a z drugiej strony zapewnia bezpieczeństwo funkcjonowania TVN

– mówił Gowin, pytany o tę sprawę podczas konferencji prasowej.

Potwierdził, że przygotowywana przez Porozumienie poprawka do projektu nowelizacji ustawy ma rozszerzyć grupę krajów, które mogą być większościowymi właścicielami mediów w Polsce na wszystkie kraje OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), zamiast – jak przewiduje pierwotny projekt – jedynie na kraje należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

OECD to jest organizacja skupiająca państwa demokratyczne, państwa wyznające te same standardy kulturowe, cywilizacyjne, te same standardy jeżeli chodzi o wolność słowa – co Polska. Najważniejszym członkiem OECD są oczywiście Stany Zjednoczone

– stwierdził wicepremier.

Zastrzegł, że Porozumienie zgadza się z intencją nowelizacji, polegająca na tym – jak mówił – „żeby doprecyzować przepisy w taki sposób, aby media działające w Polsce nie mogły wpaść w ręce kapitału pochodzącego z krajów, które kierują się antydemokratycznymi wartościami”.

Natomiast z całą pewnością te działania nie mogą wpływać na ograniczenie pluralizmu mediów, nie mogą nas też konfliktować z naszym głównym – z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa – sojusznikiem, jakim są Stany Zjednoczone

– powiedział Gowin.

Na początku lipca posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, w którym wskazano, że „koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego”. Przedstawicielem wnioskodawców jest Marek Suski (PiS).

W debacie publicznej często padają oceny, że projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

PAP/AS

(Bez)błędny Gowin? Nieprawidłowości w sprawozdaniach dla PKW

Exit mobile version