ZycieStolicy.com.pl

Dziś obchodzimy światowy dzień Pizzy. Świętujecie?

9 lutego, jest dniem pizzy. To właśnie dziś obchodzimy Światowy Dzień Pizzy.

Święto pizzy obchodzone jest 9 lutego w Polsce, Rosji i Włoszech, w lipcu zaś świętują mieszkańcy Wielkiej Brytanii (1 lipca) i Brazylii (14 lipca). Skąd pomysł na narodowy dzień pizzy ? Biorąc pod uwagę, jak dużą popularnością cieszy się ta potrawa, wcale nie dziwi fakt, że w kalendarzu pojawił się dzień zarezerwowany właśnie dla niej. Pizza na obiad, spotkanie ze znajomymi, imprezę dla dzieci to doskonały pomysł na miłe spędzenie czasu. A że smakuje niemal wszystkim i naprawdę jest w czym wybierać, można uznać, że pizza ma swoje święto przez okrągły rok. Historia pizzy sięga Starożytności. Pierwszymi plackami z serem i ziołami zajadali się Rzymianie i Grecy, a pierwsze lokale, gdzie można było zjeść pizzę pojawiły się w XVIII wieku. Do Stanów Zjednoczonych pizza przywędrowała dzięki włoskim imigrantom, by zagościć tam na stałe. Jednak to nie koniec podróży popularnego placka z serem i sosem pomidorowym. W 2001 roku, włoska potrawa trafiła w ręce astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, stając się tym samym potrawą o naprawdę szerokim zasięgu.

Wielu z nas uwielbia pizze, nic więc dziwnego, że ten okrągły przysmak doczekał się swojego święta. Jednak to wcale nie oznacza, że w pozostałe dni obowiązuje abstynencja – codziennie bowiem sprzedawanych jest na świecie ok. 13 milionów pudełek pizzy.

Pizza to płaski placek drożdżowy, posmarowany sosem pomidorowym, posypany tartym serem (w oryginale mozzarellą), z ziołami, wypiekany w mocno nagrzanym piecu. Potrawa z Włoch stała się popularna na całym świecie i obecnie serwowana jest w wielu wersjach: na słodko, ostro, z mięsem, owocami morza, dla wegetarian. Choć najbardziej znana jest pizza na cienkim cieście, nie brak także miłośników grubego, pulchnego placka bogato okraszonego dodatkami.

Najpopularniejszym rodzajem serowego smakołyku jest niezmiennie margherita (jeden z wariantów pizzy neapolitańskiej). Swoją nazwę zawdzięcza królowej Włoch – Marghericie Sabaudzkiej – która w 1889 roku podczas wizyty w Neapolu miała zasmakować pierwszej współczesnej pizzy, przygotowanej na jej cześć przez miejscowego piekarza.

Dziś neapolitana chroniona jest certyfikatem TSG (ang. „świadectwo szczególnego charakteru”) wydawanym przez Komisję Europejską. Oznacza to, że tę odmianę włoskiego specjału przyrządzać można wyłącznie według ściśle określonej, tradycyjnej receptury. Bo z pizzą jest jak z zespołem rockowym: liczy się doskonały skład i wyśmienite kawałki.

Ponad 2 tys. propozycji zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Warszawy. Najwięcej w trzech dzielnicach

PIZZA, WŁOSKI PRZYSMAK, WLOCHY, ŚWIATOWY DZIEŃ PIZZY, ŚWIĘTO

3647119389464885835 n

Exit mobile version