W tej edycji budżetu obywatelskiego warszawiacy zgłosili 2198 propozycji: 232 projekty o charakterze ogólnomiejskim i 1966 pomysłów dotyczących dzielnic – przekazał w piątek stołeczny magistrat. Najwięcej z nich dotyczy Mokotowa, Bielan i Ursynowa. Pomysły można było zgłaszać do 25 stycznia, a rekordzista zgłosił aż 89 propozycji. Na realizację pomysłów, które zostaną wybrane Warszawa przeznaczy 93 mln zł.
Jak przekazał urząd, mieszkańcy zgłosili ponad 100 projektów polegających na sadzeniu drzew oraz blisko 100 kolejnych dotyczących budowy nowych placów zabaw, remontu istniejących lub zamontowania nowych atrakcji dla dzieci. Warszawiacy zgłosili również projekty dotyczące sportu – organizacji zajęć sportowych lub rozbudowy infrastruktury. Duża część zgłoszonych zajęć jest adresowana do osób z niepełnosprawnością.
Pojawiło się także około 70 projektów dotyczących boisk, a kolejnych blisko 30 projektów dotyczy budowy, remontu lub oświetlenia skateparków i torów do jazdy na rowerze. Pojawiło się kilkanaście projektów dotyczących wybudowania kortu lub ścianki do tenisa. Ponad 100 projektów dotyczy rozwoju infrastruktury rowerowej np. budowę nowych ścieżek.
Mieszkańcy zgłosili też kilka projektów, które mają pomóc różnym grupom warszawiaków w radzeniu sobie z konsekwencjami pandemii koronawirusa, m.in. oferujących warsztaty psychologiczne dla dzieci uzależnionych od gier i Internetu, a także sesje z psychologiem i terapeutą dla wszystkich borykających się ze skutkami psychologicznymi izolacji.
Cieszymy się, że mimo pandemii mieszkańcy chcą zmieniać Warszawę, ale też troszczą się o siebie. Bardzo dziękujemy za zgłoszenia tak wielu różnorodnych projektów, w tym takich, które pomogą uporać się ze skutkami pandemii koronawirusa
– powiedziała o tych pomysłach Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.
Sprawdzimy, czy pomysły są możliwe do realizacji, a tymczasem zachęcamy wszystkich do rozmowy o zgłoszonych propozycjach, komentowania i zadawania pytań ich autorom. Liczymy, że pomoże to podjąć lepsze decyzje przy wyborze projektów do realizacji w czerwcowym głosowaniu
– wyjaśniła.
Większość mieszkańców, którzy zgłaszali pomysły w tej edycji budżetu obywatelskiego, zgłosiła jeden (ponad 650 osób) albo dwa projekty (ponad 150 osób). Rekordzista zgłosił aż 89 propozycji. Ponad 2 tys. projektów mieszkańcy zgłosili przez internet. W tej edycji, warszawiacy zgłosili w ten sposób o 43 projekty więcej niż w poprzedniej. Prawie połowę projektów (49 proc. wszystkich projektów zgłoszonych przez internet) mieszkańcy zgłosili 25 stycznia, czyli ostatniego dnia zgłaszania projektów.
Teraz trwa etap oceny projektów. Każdy zgłoszony pomysł zostanie sprawdzony przez pracowników urzędu – najpierw formalnie, a później merytorycznie. Urzędnicy ocenią m.in. czy zgłoszona propozycja: jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawa, jest możliwa do realizacji we wskazanej lokalizacji, jest możliwa do realizacji w ciągu roku, wpisuje się w kompetencje miasta oraz czy jest zgodna z przyjętymi zasadami dostępności dla mieszkańców.
Ocena zgłoszonych projektów zakończy się 4 maja. Od negatywnego wyniku oceny, autorzy będą jeszcze mogli się odwołać. Głosowanie odbędzie się od 15 do 30 czerwca. Mieszkańcy wybiorą, które z projektów poddanych pod głosowanie zostaną zrealizowane. W przyszłym roku na realizację pomysłów mieszkańców z budżetu obywatelskiego Warszawa przeznaczy ponad 93 mln zł.
PAP/AS
Stołeczny ratusz przypomina, że kończy się czas na składanie projektów do Budżetu Obywatelskiego