ZycieStolicy.com.pl

Dwa lata temu doszło do drugiej awarii w „Czajce”. W śledztwach ws. awarii kolektorów na razie bez zarzutów

Warszawa, 14.09.2019. Nowa pompa w instalacji t³ocz¹cej œcieki do tymczasowego ruroci¹gu na moœcie pontonowym przez Wis³ê w pobli¿u Mostu Pó³nocnego w Warszawie, 14 bm. Od poniedzia³ku œcieki t³oczone s¹ ju¿ ruroci¹giem awaryjnym. 14 bm. podczas briefingu wiceprezes PGW Wody Polskie Krzysztof Woœ oraz wiceminister gospodarki morskiej i ¿eglugi œródl¹dowej Anna Moskwa og³osili uruchomienie 100 proc. wydajnoœci przepompowywania œcieków do oczyszczalni "Czajka". (kf) PAP/Tomasz Gzell

W Prokuraturze Regionalnej w Warszawie prowadzone są śledztwa dotyczące awarii kolektorów przesyłających nieczystości do oczyszczalni „Czajka” w 2019 i 2020 r., a także awarii w samej oczyszczalni. Nikomu dotychczas nie przedstawiono zarzutów – poinformował PAP rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Warszawie Marcin Saduś.

Pierwsze śledztwo wszczęto w 2019 roku. Prowadzone jest m.in.: „w sprawie spowodowania w dniu 28 sierpnia 2019 r. sprowadzenia, w związku z eksploatacją instalacji działającej w ramach zakładu, w zakresie korzystania ze środowiska, na które wymagane jest pozwolenie, niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, w postaci zagrożenia epidemiologicznego i spowodowania zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach lub istotne obniżenie jakości wody – poprzez usunięcie odpadów, tj. o czyn z art. 165 §1 pkt 1 kk w zw. z art. 182 §3 kk w zw. z art. 185 §1 kk w zw. z art. 11 §2 kk”.

Śledczy prowadzą postępowanie również w sprawie niegospodarności przy zajmowaniu się sprawami majątkowymi MPWiK m.st. Warszawa S.A., polegającej na niewłaściwym nadzorze podczas przeprowadzania inwestycji w zakresie modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków „Czajka”, w tym prowadzonej do grudnia 2012 r. budowie Stacji Termicznego Unieszkodliwiania Osadów Ściekowych oraz dopuszczeniu do niewłaściwej eksploatacji i konserwacji powyższej Stacji do września 2019r., wskutek czego wyrządzono spółce szkodę w wielkich rozmiarach, tj. o czyn z art. 296 §1 i 3 kk.

Prokurator Saduś przekazał ponadto, że drugie ze śledztw dotyczy awarii z końca sierpnia 2020 r. oraz prowadzone jest: w sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych zobowiązanych w okresie od 28 sierpnia 2019 do 1 września 2020 r. do nadzoru nad prawidłowym działaniem MPWiK m.st. Warszawy, tj. o czyn z art. 231 §1 k.k.

To samo śledztwo prowadzone jest także w sprawie sprowadzenia w dniu 29 sierpnia 2020 r. sprowadzenia, w związku z eksploatacją instalacji działającej w ramach zakładu, w zakresie korzystania ze środowiska, na które wymagane jest pozwolenie, niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, w postaci zagrożenia epidemiologicznego i spowodowania zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach lub istotne obniżenie jakości wody – poprzez usunięcie odpadów, tj. o czyn z art. 165 §1 pkt 1 kk w zw. z art. 182 §3 kk w zw. z art. 185 §1 kk w zw. z art. 11 §2 kk.

„Oba śledztwa prowadzone są w sprawie. Nikomu dotychczas nie przedstawiono zarzutów. Prokurator dysponuje już opiniami z zakresu budownictwa i inżynierii materiałowej, w których zawarta jest odpowiedź co do przyczyn awarii. Aktualnie są wykonywane czynności z udziałem świadków na okoliczność wniosków zawartych w opiniach. W związku z powyższym nie informujemy o szczegółach ustaleń obu śledztw”

– podkreślił prokurator Marcin Saduś.

Ochotnicy z Warszawy

WARSZAWA, WISŁA, KOLEKTOR, CZAJKA, ŚLEDZTWO, PROKURATURA

numer kontajpg

 

Exit mobile version