Site icon ZycieStolicy.com.pl

ZTM ogłosił konkurs na projekt Karty Miejskiej

warszawska karta miejska

Z okazji jubileuszu istnienia Warszawskiej Karty Miejskiej, Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił konkurs na projekt wzoru Karty Miejskiej. Prace można przesyłać do końca października.

Dwadzieścia lat temu – 1 października 2001 roku zakodowano pierwszą Warszawską Kartę Miejską. Z tej okazji zachęcamy Was do wzięcia udziału w jubileuszowym konkursie i zaprojektowania wzoru Warszawskiej Karty Miejskiej

– poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Na zwycięzców czekają nagrody w postaci 90- i 30- dniowych biletów.

Projekt wzoru karty ma nawiązywać do ekologicznego charakteru komunikacji miejskiej. Powinien być przygotowany w rozmiarze 85×54 mm (1003×639 pikseli) w orientacji pionowej. Prace (zapisane w formatach pdf, jpg lub png; w rozdzielczości co najmniej 72 DPI) należy przesyłać do 31 października na adres promocja@ztm.waw.pl.

Aby wziąć udział w konkursie nie trzeba mieszkać w stolicy. Wystarczy być obywatelem Rzeczypospolitej, mieć skończone 18 lat (najpóźniej w dniu ogłoszenia konkursu). Jak informuje ZTM, „uczestnikami konkursu nie mogą być pracownicy ZTM, ani osoby pozostające w stosunku zlecenia lub w innym stosunku prawnym oraz członkowie rodzin wskazanych osób do drugiego stopnia pokrewieństwa”.

Komisja konkursowa wybierze trzy zwycięskie wzory. Na zwycięzców czekają nagrody. Za zdobycie pierwszego miejsca będzie to 90-dniowy bilet imienny ważny w 1. i 2. strefie biletowej. Laureaci 2. i 3. miejsca otrzymają bilety 30-dniowe.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 15 listopada na profilach Warszawskiego Transportu Publicznego na Facebooku i Instagramie, a wręczenie nagród odbędzie się w siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego do końca tego roku.

Warszawska Karta Miejska początkowa byłą niebieska, z czasem zmieniła kolor na czerwony. Pierwszy bilet został wgrany na WKM w październiku 2001 roku i był to wówczas jeden z najnowocześniejszych systemów biletowych na świecie.

Początkowo na awersie karty należało wpisać swoje imię i nazwisko oraz numer dokumentu tożsamości. Było to niezbędne, ponieważ bez czytelnych informacji o właścicielu karty, na jej podstawie mogłoby podróżować wiele osób. Rozwiązanie to jednak nie sprawdziło się, bo dane szybko się ścierały, albo pasażerowie zapominali o podpisywaniu karty. Podjęto więc decyzję o usprawnieniu systemu i wprowadzeniu na karcie obowiązkowego zdjęcia oraz wydrukowanego imienia i nazwiska. Proces wymiany kart rozpoczęto w 2008 roku i trwał on do końca 2009 roku. Od stycznia 2010 roku kodowanie biletów jest możliwe tylko na spersonalizowanych Warszawskich Kartach Miejskich.

Rok 2017 przyniósł kolejne rozszerzenie systemu. To Karty Ucznia, dzięki której uczniowie warszawskich szkół podstawowych oraz dzieci mieszkające w Warszawie, ale uczące się w miejscowościach z nią sąsiadujących nie płacą za przejazd Warszawskim Transportem Publicznym. Uprawnienia obowiązują w 1. i 2. strefie biletowej oraz – w ramach „Wspólnego biletu ZTM-KM-WKD” – w pociągach Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Dzieci otrzymują w szkołach Warszawską Kartę Miejską ze specjalnym wzorem przygotowanym przez ich rówieśników.

PAP/AS

Nowa przydatna funkcja w kartach miejskich. Od teraz jej ważność możesz sprawdzić w internecie

Exit mobile version