Do końca wakacji resort obrony narodowej prowadzi kampanię rekrutacyjną, której częścią jest projekt Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Celem projektu jest zachęcenie młodych ludzi do wstąpienia w wojskowe szeregi. Projekt jest organizowany w formie jednodniowych zajęć, które mają charakter okołowojskowy.

Dzięki krótkiemu szkoleniu uczestnicy dowiedzą się, co należy zrobić, aby wstąpić do wojska. W zajęciach mogą uczestniczyć jedynie osoby pełnoletnie, które spełniają warunki kwalifikujące do ubiegania się o przyjęcie do służby wojskowej. Uczestnik, aby wziąć udział w zajęciach, musi być osobą o dobrym stanie zdrowia, co należy potwierdzić, składając podpisane oświadczenie. Taka osoba musi także podpisać oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Osoby pod wpływem alkoholu oraz środków odurzających nie mogą uczestniczyć w zajęciach. Szkolenia odbywają się na terenie 17 jednostek wojskowych w soboty w godzinach od 10.00 do 19.00. Na miejsce należy przybyć nie później niż 15 minut przed rozpoczęciem zajęć. W jednostkach będzie również można obejrzeć wystawę sprzętu wojskowego.

Akcja ma polegać na przeprowadzaniu zajęć dotyczących:

  • podstawy musztry wojskowej
  • czytania mapy
  • udzielania pierwszej pomocy
  • biegu zespołowego na dystansie 1000 m – liczy się czas ostatniego członka zespołu
  • rzutu granatem ćwiczebnym – liczy się łączny dystans zespołu
  • biegu slalomem na dystansie 100 m w hełmie i kamizelce na czas
  • zapoznania się ze stopniami wojskowymi
  • nauki celowania i strzelania przy użyciu urządzenia szkolno-treningowego
  • przeciągania liny
  • marszu po trasie na podstawie mapy.
„Każda jednostka sama określa szczegółowy wykaz proponowanych konkurencji, stosownie do swoich możliwości i specyfiki działania. Ich szczegółowy wykaz znajduje się na stronie internetowej jednostki oraz na jej oficjalnych profilach w mediach społecznościowych” – poinformował resort obrony.
Każdy z uczestników zostanie objęty ubezpieczeniem od NNW, którego koszt pokrywa organizator. Należy wspomnieć, że uczestnikom zostaną także zapewnione dwa posiłki.
„Wojskowe wyzwanie” realizowane jest w 17 jednostkach wojskowych na terenie Polski, gdzie w każdą sobotę począwszy od 13 lipca do 24 sierpnia br. w godzinach 10.00 – 19.00, każdy może sprawdzić jak wygląda służba wojskowa, a dopiero potem podjąć decyzję o wstąpieniu do armii. W jednostkach odbywają się zajęcia o charakterze okołowojskowym, skierowane do osób pełnoletnich – zainteresowanych służbą w Wojsku Polskim. Uczestnicy będą mogli również zaznajomić się z wojskową kuchnią – podczas wspólnego obiadu i kolacji. Na zakończenie zajęć do dyspozycji uczestników będą pracownicy i żołnierze z Wojskowych Komend Uzupełnień, którzy pomogą wypełnić pierwsze dokumenty rekrutacyjne do Wojska Polskiego. Najbliższe spotkanie z żołnierzami w ramach Wojskowego Wyzwania odbędzie się 3 sierpnia w 17 Brygadzie Zmechanizowanej w Wędrzynie. –  czytamy na serwisie polskiego rządu.
Jak zapewnia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczyk – „Jednym z moich priorytetów, jako ministra obrony narodowej jest to, aby Wojsko Polskie było liczniejsze. Od października 2018 roku rozpocząłem kampanię Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej. Dziś mogę powiedzieć, że ta kampania świetnie się rozwija. Ponad 17 000 wniosków złożyli kandydaci do służby wojskowej.”

One Comment on “Zostań Żłonierzem Rzeczypospolitej!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *