42. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna (WAPM) w tym roku 5 sierpnia wyjdzie na pątniczy szlak pod hasłem „Syn was wyzwoli”. Potrwa 10 dni i zakończy się 14 sierpnia na Jasnej Górze. Zapisy ruszają 1 lipca i będą odbywały się wyłącznie online.
Hasło tegorocznej Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej nawiązuje do fragmentu z Ewangelii wg św. Jana „Jeżeli więc Syn was wyzwoli, wówczas będziecie rzeczywiście wolni”.
Wolność, którą wysłużył człowiekowi Chrystus jest zasługą Jego śmierci krzyżowej i Zmartwychwstania
– zaznaczają w komunikacie organizatorzy.
Przekonują, że „Zmartwychwstały Pan nie zostawia człowieka samemu sobie, ale przychodzi w sakramentach: eucharystii i sakramencie pokuty i pojednania”, aby mocą swojego Zwycięstwa przezwyciężać (w człowieku – przyp.red.) to co doczesne. Przychodzi, by obdarzyć pokojem”.
Głównym motywem plakatu 42. WAPM jest ikona Zmartwychwstania – Anastasis.
Przy powtórnym przyjściu Jezus wyciągnie każdego z nas z otchłani ograniczeń, grzechu – którym jesteśmy poddani w obecnym życiu
– wyjaśniają organizatorzy.
Tegorocznymi patronami pielgrzymki będą: św. Maksymilian Maria Kolbe, św. Karol de Foucauld i bł. Paulina Maria Jaricot.
W ścisły sposób są oni złączeni z działalnością misyjną Kościoła, z szerzeniem Ewangelii po krańce ziemi. Wyróżniali się także wielką czcią do Matki Bożej Niepokalanej
– zaznaczono w komunikacie.
W październiku będziemy obchodzić 40. rocznicę kanonizacji św. Maksymiliana przez papieża Jana Pawła II. Św. Maksymilian oprócz świadectwa miłości do Chrystusa i bliźniego, którym była jego męczeńska śmierć, był założycielem wielu dzieł ewangelizacyjnych, m.in. prowadząc działalność misyjną w Japonii, budując w Nagasaki klasztor Ogród Niepokalanej czy prowadząc szeroką działalność wydawniczą („Rycerz Niepokalanej”).
Święty brat Karol de Foucauld został kanonizowany w maju br. Był on kapłanem i misjonarzem wśród ludu berberyjskiego Tuaregów, którym przetłumaczył Ewangelię na ich język. Żył charyzmatem nazaretańskim, na który składają się: życie ukryte, kontemplacja, miłość bliźniego i działalność w świecie. Według tej reguły funkcjonuje obecnie zakon Małych Braci od Jezusa.
Bł. Paulina Maria Jarico w maju br. została ogłoszona błogosławioną. Założyła Dzieło Rozkrzewiania Wiary (obecnie Papieskie Działa Misyjne) oraz Żywy Różaniec, do którego należało za jej życia kilka milionów członków. W Polsce do stowarzyszenia należy pod 2,5 mln osób. Wspólnoty działają prawie w każdej parafii w kraju.
Zapisy w tym roku rozpoczną się 1 lipca i będą odbywały się wyłącznie przez formularz internetowy.
Pielgrzymkę zainauguruje 5 sierpnia msza św. o 5.30 w kościele akademickim św. Anny w Warszawie i eucharystia o 6.15 w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu, w zależności od danej grupy.
Planowana jest także pielgrzymka duchowa, która w łączności z pielgrzymami idącymi na Jasną Górę, z własnych domów realizuje program rekolekcji. Szczegóły i pozostałe informacje pojawią się w najbliższych dniach na oficjalnej stronie pielgrzymki www.wapm.waw.pl.
Młodzież akademicka i szkół średnich archidiecezji warszawskiej od 1981 r. pielgrzymuje na Jasną Górę historycznym szlakiem sanktuariów i miejsc związanych z przeżyciami religijnymi. Trasa akademickiej pielgrzymki to ok. 300 kilometrów – codziennie do pokonania jest ok. 35-40 km w 5-6 etapach.
W warszawskiej pielgrzymce akademickiej idzie 18 grup, w tym jedna grupa wojska. Pielgrzymka przemierza szlak, przechodząc przez 52 parafie, 5 diecezji i zatrzymuje się w ok. 132 wsiach. Droga wiedzie m.in: przez Niepokalanów, Szymanów, Miedniewice, Smardzewice, a tuż przed Jasną Górą – Mstów i Przeprośną Górkę.
PAP/AS