ZycieStolicy.com.pl

ZACHÓD-21 – FAZA GŁÓWNA ĆWICZENIA

ZACHÓD-21 – FAZA GŁÓWNA ĆWICZENIA

image1 3

W cyklu artykułów traktujących o przygotowaniach oraz realizacji przedsięwzięć do strategicznego ćwiczenia Regionalnego Zgrupowania Wojsk (RZW) Związku Białorusi i Rosji (ZBiR) wyjaśniałem, dlaczego dane przedsięwzięcie odgrywa istotną rolę dla stabilności środowiska bezpieczeństwa Polski.

Wyjaśniałem też, że Panowie Putin i Łukaszenko będąc sygnatariuszami (…) Traktatu
o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (…)
nic sobie nie robią z zawartego porozumienia, oficjalnie przestrzegając go… na swój zgodny z mentalnością imperialnej Rosji sposób. 

Czytelnik zauważy, że piszę o mentalności imperialnej Rosji pomijając Białoruś. Niestety problem będący również podmiotem moich dywagacji na łamach portalu @życiestolicy odnoszących się do integracji Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi w jedno państwo praktycznie w dniu rozpoczęcia FAZY GŁÓWNEJ STRATEGICZNEGO ĆWICZENIA ZACHÓD-21 [10.09.21r.] został przez wspomnianych przeze mnie Panów rozwiązany. Pierwsi przekonają się o tym politycy. 

Rys. 1 – Liczba żołnierzy biorących udział w ćwiczeniu ZACHÓD-21 oficjalnie zadeklarowana przez FR i RB w dniu rozpoczęcia ćwiczenia [opracowanie własne]

W dniu oficjalnego rozpoczęcia ćwiczenia MO FR i RB oficjalnie podały, że w ćwiczeniu na terytorium Białorusi weźmie udział 12,8 tys. żołnierzy – czyli liczba wymagana traktatem. Jednakże liczba żołnierzy ćwiczących na terenie Rosji znacznie odbiega od deklarowanych.

W bieżącym roku zwraca jednak uwagę inny istotny fakt, mianowicie w ćwiczenie zaangażowano potencjał dwóch, a nie jednego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej. Poprzednie edycje ćwiczenia angażowały jednostki Zachodniego Okręgu Wojskowego. Obecnie prawdopodobnie ćwiczy również Południowy Okręg Wojskowy, Wojska Powietrzno – Desantowe, Flota Północna oraz Komponenty Sił Powietrznych i Obrony Powietrzno – Kosmicznej wspomnianych Okręgów i Floty. Na 100% w ćwiczenie zaangażowane są również jednostki Sił Operacji Specjalnych jak i logistyczne.

Rys. 2 – Informacja o rozpoczęciu działania przez Flotę Północną FR
[źródło: https://russia.liveuamap.com/en/2021/9-september-russian-northern-fleet-launched-exercise-with]

Rys. 3 – Rosyjscy żołnierze Obrony Terytorialnej Południowego Okręgu Wojskowego powołani na ćwiczenia [źródło MO FR]

Tym samym możemy stwierdzić, że obecnie u naszych wschodnich granic trwają przygotowania do podjęcia w najbliższym czasie działań o innym niż ćwiczenia charakterze. Istnieje kilka alternatywnych możliwości.

1 – NAJGROŹNIEJSZA

FR i RB przygotowują się do rozwiązania siłowego problemu Ukrainy.

2 – NAJBARDZIEJ PRAWDOPODOBNA

FR i RB zabezpieczają potencjał odstraszania, który umożliwi utrzymanie stabilnej sytuacji na Białorusi po wchłonięciu jej przez Rosję.

3 – MAŁO PRAWDOPODOBNA

FR i RB przygotowują się do zajęcia LITWY, ŁOTWY i ESTONII.

Rozpatrzmy wariant najgroźniejszy. Obecnie Federacja Rosyjska zgromadziła na kierunku Ukrainy potencjał zdolny do utworzenia korytarza lądowego pomiędzy Rosją, a Krymem.
Po kwietniowych manewrach będących również elementem przygotowań do trwającej FAZY GŁÓWNEJ ćwiczenia na samym półwyspie na obszarze poligonu OPUK zgodnie z analizami RochanConsulting (@KonradMuzyka) potencjał pozostawionego w gotowości do użycia sprzętu wojskowego równy jest trzem batalionowym grupom taktycznym, których trzon stanowią pododdziały 90.DPanc, która jest najnowocześniejszym ZT w SZ FR. Ponadto w danej lokalizacji prawdopodobnie znajduje się pułk artylerii oraz batalion plot. Biorąc pod uwagę miejsce stacjonowania 90.DPanc – Centralny Okręg Wojskowy – wygląda to niecodziennie. 

Rys. 4 – Analiza potencjału na poligonie OPUK [źródło: https://rochan-consulting.com/wp-content/uploads/2021/09/Zapad_in_IMINT_p3_Rochan_08Sep2021.pdf]

Rys. 4 – Analiza potencjału na poligonie OPUK [źródło: https://rochan-consulting.com/wp-content/uploads/2021/09/Zapad_in_IMINT_p3_Rochan_08Sep2021.pdf]

W pozostałych lokalizacjach, na kierunku których w kwietniu ćwiczyło ponad dwadzieścia batalionowych grup taktycznych w Obwodach Rostowskim, Woroneskim i Brańskim sytuacja wygląda analogicznie. Na to nakłada się wspomniane mobilizacyjne rozwinięcie Wojsk Obrony Terytorialnej Południowego Okręgu Wojskowego oraz oficjalnie ogłoszona liczba 200 tys. ćwiczących za naszą wschodnią granicą żołnierzy Federacji Rosyjskiej.

Reasumując należy zadać pytanie:

Jaki stan końcowy został określony dla procesu, w którym głównym przedsięwzięciem jest strategiczne ćwiczenie ZACHÓD-21?

oraz

Jak wyglądać będzie środowisko bezpieczeństwa Polski w przypadku realizacji wariantu najbardziej prawdopodobnego?

Rys. 5 – Realizacja faz ćwiczenia ZACHÓD-21 [opracowanie własne]

„Zwiad wytycza szlak”

 

1 Źródło: https://www.osce.org/library/14087

Exit mobile version