Zabiją 1,5 tysiąca bobrów na Mazowszu! Jest zgoda władz! „Bobry to szkodniki” – zgadzacie się?

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie wydał zgodę na zabicie blisko 1,5 tys. bobrów! Swoją decyzję tłumaczy ”znacząco rosnącą liczbą szkód w gospodarce człowieka” wyrządzanych przez te zwierzęta. Zarządzenie zezwalające odstrzał gryzoni, które są w Polsce są przecież chronione, weszło w życie 6 stycznia i ma obowiązywać przez trzy lata. Do zabicia tych chronionych w Polsce zwierząt wyznaczono koła łowieckie z Płocka, Siedlec, Radomia, Ostrołęki i Ciechanowa. Dyrekcja odrzuciła także pomysł przeniesienia bobrów zamiast odstrzału, ponieważ ”jest to mało skuteczne i wiąże się z dużymi kosztami”

Bóbr jest gatunkiem, który potrafi w znacznym stopniu przekształcać środowisko wokół siebie. W przypadku obszarów zagospodarowanych przez ludzi wiąże się to z niszczeniem upraw, sadów, grobli stawowych, ale również dróg i nasypów kolejowych i mostów, co stwarza zagrożenie bezpieczeństwa powszechnego – czytamy w uzasadnieniu dyrektora RDOŚ.

Stowarzyszenie „Nasz Bóbr” zaapelowało o zaprzestanie odstrzału zwierząt. Zaczęto nawet zbierać podpisy pod petycją. Aktywiści przypomnieli też, że bobry to pożyteczne zwierzęta. Od lat walczymy z suszą, a przecież bobry od setek lat zajmują się małą retencją wód i pozytywnie wpływały na mikroklimat

Polska samobójczą potęgą

2 Comments on “Zabiją 1,5 tysiąca bobrów na Mazowszu! Jest zgoda władz! „Bobry to szkodniki” – zgadzacie się?”

  1. Okropność,ten co to robi nie ma nawet instynktu zwierzęcego-bo nie potrafi wczuć się co te świnie przeżywają.To jest horror.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *