ZycieStolicy.com.pl

Wyszli z domu i nigdy do niego nie wrócili. Zaginieni z Mazowsza

Wyszli z domu i nigdy do niego nie powrócili ani nie skontaktowali się ze swoimi bliskimi. Każda z takich spraw to wielki dramat dla rodziny. 30 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Zaginionych, który upamiętnia osoby potajemnie uwięzione i represjonowane. Jednak tego dnia warto przypomnieć, że liczba tych, którzy stale są uznawani za zaginionych w Polsce sięga niezmiennie 4 tys. Jak podaje Fundacja Itaka zaledwie w tamtym roku w Polsce przepadło bez wieści 12 759 osób. Przedstawiamy policyjną bazę mieszkańców Mazowsza, których do dzisiaj nie udało się odnaleźć.
Statystyki dotyczące osób zaginionych w Polsce są niepokojące. Od początku tego roku do 24 sierpnia na terenie garnizonu stołecznego policja odnotowała w sumie 699 nowych przypadków zaginięć, z czego 267 spraw dotyczy kobiet, a 432 – mężczyzn. Wśród zaginionych jest 33 obcokrajowców. W analogicznym okresie służby zakończyły w Warszawie i sąsiadujących powiatach poszukiwania 714 osób.
Natomiast zaledwie w okresie od 1 do 24 sierpnia na terenie garnizonu stołecznego zaginęło w sumie 97 osób (42 kobiety, 55 mężczyzn, w tym 6 obcokrajowców).

Jak tłumaczą specjaliści Fundacji Itaka, skuteczność działań poszukiwawczych w dużej mierze zależy od okoliczności zaginięcia – jego miejsca, pory roku jak również wieku osoby zaginionej.

– Z policyjnych danych wynika, że w ciągu pierwszych 24 godzin odnajdywanych jest około 30 proc. wszystkich zaginionych, w ciągu pierwszych 48 godzin około 54 proc., w ciągu pierwszych 7 dni — około 77 proc., a w ciągu pierwszych 30 dni od przyjęcia przez policję zgłoszenia odnajdywanych jest ponad 90 proc. wszystkich zaginionych – mówi w rozmowie z nami Izabela Jezierska-Świergiel z Fundacji Itaka. – W przypadku osób małoletnich niemal połowa z nich odnajdywana jest w pierwszej dobie od wszczęcia poszukiwań. Po kolejnych trzech dobach odnajdywanych jest już prawie 80 proc. zaginionych małoletnich, natomiast poszukiwania trwające powyżej 7 dni stanowią niespełna 13 proc. wszystkich zakończonych spraw z tej grupy wiekowej.

Ze statystyk wynika, że w Polsce blisko 95 proc. osób zaginionych udaje się odnaleźć. Jednak nie wszystkie te sprawy mają swój szczęśliwy finał.

Znacznie częściej dochodzi do zniknięć mężczyzn.

Powody zaginięć są bardzo różne i zależą od grupy wiekowej. W przypadku małych dzieci zazwyczaj chodzi o zaniedbania ze stron rodziny lub porwania, natomiast w kwestii nastolatków w grę wchodzą także ucieczki. Wśród osób dorosłych przeważającym powodem zaginięć są problemy finansowe, uzależnienia lub różnego rodzaju wypadki. Sprawy kryminalne stanowią mały odsetek zniknięć.

Po 10 latach uznaje się osobę za zmarłą. Wówczas niektóre rodziny decydują się, aby wizerunek zaginionego widniał nadal w bazach fundacji, w nadziei że się odnajdzie.

6128d49c63e6b o large

Zdzisław Juda ostatni raz widziany był w Kajetanach niedaleko Warszawy

85-latek ostatni raz widziany był pod koniec lipca 2020 roku na działce w Kajetanach. Od tamtej pory mężczyzna nie powrócił do swojego miejsca zamieszkania oraz nie nawiązał kontaktu z rodziną. Sprawą zajmuje się Komenda Rejonowa Policji Warszawa V. Wszystkie osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje mogące pomóc w ustaleniu miejsca pobytu zaginionego, proszone są o kontakt z komendą policji na Bielanach, ul. Żeromskiego 7 osobiście, telefonicznie pod numerami (47) 723 71 61, (47) 723 71 55, (47) 723 71 56, całodobowymi numerami 112 i 997 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej oficer.prasowy.krp5@ksp.policja.gov.pl.

Robert Chomań ostatni raz widziany był w podwarszawskim Otwocku

Poszukiwania Roberta Chomania prowadzi Komenda Rejonowa Policji Warszawa VI. 41-latek ostatni raz widziany był 13 sierpnia bieżącego roku w Otwocku. Do chwili obecnej mężczyzna nie powrócił do swojego miejsca zamieszkania oraz nie nawiązał kontaktu z rodziną. – Mężczyzna ma 41 lat, około 172 cm wzrostu, szczupłej budowy ciała, włosy krótkie, proste, siwe, zarost w postaci wąsów i brody, oczy niebieskie, nos prosty, uszy przylegające do głowy, ubytki w zębach, liczne tatuaże na ciele – przekazała mł. asp. Irmina Sulich z KSP. W chwili zaginięcia mężczyzna ubrany był w szarą podkoszulkę z napisem „Polo”, spodenki jeansowe z dziurami, niebieski pasek w spodniach, skarpetki koloru białego, buty czarne. Wszystkie osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje mogące pomóc w ustaleniu miejsca pobytu zaginionego, proszone są o kontakt z komendą policji na Pradze Północ, ul. Jagiellońska 51 osobiście, pod numerem tel. 47 723 75 56 lub 47 723 84 10. Informację można przekazać także w formie elektronicznej pisząc na adres: dyzurny.krp6@ksp.policja.gov.pl.

Agata Puchała

Zaginiona była ostatni raz widziana 7 maja tego roku w godzinach 11.00 -12.00 w Warszawie przy ul. al. Dzieci Polskich 20, gdzie wyszła z hotelu Patron w nieznanym kierunku. Do chwili obecnej nie powróciła do miejsca zamieszkania oraz nie nawiązała kontaktu z rodziną. Nie posiada przy sobie dokumentów ani telefonu komórkowego. Z Zagniecie zgłoszono w komisariacie policji w Kobyłce (woj. mazowieckie). Wszelkie informacje o zaginionej kobiecie można zgłaszać do komisariatu policji w Kobyłce- tel. +48 47 7247846 lub do Komendy Powiatowej Policji w Wołominie przy ul. Wileńskiej 43a, tel. +48 47 7247900, (22)776-20-21. Możliwy jest kontakt także za pośrednictwem poczty elektronicznej: komendant.kp-kobylka@ksp.policja.gov.pl

Sebastian Gaik. Zaginieni na terenie garnizonu stołecznego

Zaginiony po raz ostatni był widziany 19 styczna tego roku w rejonie Mostu Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Od tamtej pory kontakt z mężczyzną się urwał. Policja zwróciła się z prośbą do osób, które tego dnia przemierzały trasę mostu w godz. 9.40-10.00 i posiadały w swoich pojazdach rejestratory samochodowe. Ewentualne nagrania mogłyby pomóc w śledztwie. Wszelkie informacje można kierować do policji z warszawskiej Białołęki przy ul. Myśliborskiej 65, bądź pod całodobowym numerem telefonu 47 723-51-30 lub prowadzącego sprawę 47 423 52 20 powołując się na nr sprawy Zag. 1/21. Kontakt możliwy jest także za pośrednictwem maila: dyzurny.kp-bialoleka@ksp.policja.gov.pl.

ZAGINIENI, MAZOWSZE, MIEDZYNARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI OSÓB ZAGINIONYCH, FUNDACJA ITAKA

Exit mobile version