Site icon ZycieStolicy.com.pl

Wystawa Jerzego Skolimowskiego „Czarny Deszcz” w salach Redutowych TW-ON

csm skolimowski plakat 2020 074030d107

Wystawę Jerzego Skolimowskiego pt. „Czarny Deszcz” można oglądać od soboty w salach Redutowych Teatru Wielkiego – Opery Narodowej (TW-ON). W dniu otwarcia na zwiedzających czekać będzie sam autor ekspozycji.

Na wystawie zaprezentowane zostaną najnowsze prace artysty, powstałe od początku pandemii. Twórca porusza w nich tematy „zagrożenia współczesnego świata, zmian klimatycznych, środowiska i ekologii”.

To jest wystawa na temat zagłady naszego świata, zagłady ekologicznej przede wszystkim, ale też zagłady moralnej i etycznej

– wyjaśnił reżyser, cytowany w informacji prasowej TW-ON.

Na wystawie pokazany będzie również film zrealizowany przez Jerzego Skolimowskiego i Ewę Piaskowską z cyklu HBO „W domu”, składającego się z dziesięciominutowych etiud filmowych wykonanych przez wybitnych polskich artystów na początku lockdownu. Film Jerzego Skolimowskiego powstał na Sycylii, gdzie artystę zastała pandemia.

W dniu otwarcia na zwiedzających czekać będzie sam Skolimowski (godz.15-17). W tych godzinach w dniu otwarcia wstęp na wystawę będzie wolny.

Jerzy Skolimowski wyreżyserował ponad 20 filmów, m.in.: „Start” (The Departure; 1967 – Złoty Niedźwiedź na MFF w Berlinie), „Krzyk” (The Shout; 1978 – nagroda specjalna jury w Cannes), „Fucha” (Moonlighting; 1982 – nagroda za najlepszy scenariusz w Cannes), „Latarniowiec” (The Lightship; 1985 – nagroda dla najlepszego reżysera na MFF w Wenecji), „Cztery noce z Anną” (doceniony w 2008 roku w Cannes), „Essential Killing” (Grand Prix na Festiwalu w Wenecji w 2010; nagroda za najlepszy film na Festiwalu w Mar del Plata oraz nagrody za najlepszy film i dla najlepszego reżysera na Festiwalu w Gdyni).

Jest również cenionym malarzem. Brał udział w Biennale w Wenecji, swoje prace wystawiał w Europie i Stanach Zjednoczonych. W 2015 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

PAP/AS

Od czwartku wystawa „Kwiatowy Krzyż” w Kordegardzie-Galerii NCK

Exit mobile version