W przyszłym tygodniu chcemy ogłosić zwycięzcę konkursu na koncepcję pomnika Bitwy Warszawskiej – poinformował stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. Sąd konkursowy, który będzie obradować na początku tygodnia, zwycięską pracę wyłoni spośród 58 propozycji.
Konkurs na koncepcję architektoniczno-rzeźbiarską pomnika upamiętniającego Bitwę Warszawską 1920 roku, mającego stanąć na placu Na Rozdrożu, został ogłoszony 6 grudnia ubiegłego roku i obejmuje także zagospodarowanie terenu, na którym ma stanąć.
Do konkursu dopuszczono 85 pracowni, które spełniły wymagania organizatorów. Do poniedziałku grupy te musiały złożyć prace konkursowe w biurze stołecznego konserwatora zabytków. Ostatecznie wpłynęło 58 propozycji i to spośród nich sąd konkursowy wyłoni zwycięzcę.
Dwudziestoosobowy sąd, który tworzą przedstawiciele MKiDN, ratusza, Rady Warszawy i eksperci, będzie obradować w Pałacu Kultury i Nauki na początku przyszłego tygodnia. Na stanowisku przewodniczącej sądu zastępczynię stołecznego konserwatora Sylwię Brzezińską zamieniła dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Architekt Miasta Marlena Happach.
Jak poinformował stołeczny konserwator zabytków, Michał Krasucki:
Zakładamy, że te obrady zmieszczą się w ciągu dwóch dni. Jeżeli nie, mamy pewną rezerwę czasową. Chcielibyśmy do końca lutego, czyli do końca przyszłego tygodnia, podać już wyniki konkursu, zakładając, że nie będzie żadnych problemów z wyłonieniem zwycięzcy […] Można spodziewać się jakiejś gorącej dyskusji, ale wydaje mi się, że koniec przyszłego tygodnia jest możliwym terminem do ogłoszenia wyników
Przedstawiciele rządu i miasta deklarują chęć, aby pomnik został odsłonięty 15 sierpnia w setną rocznicę bitwy. Krasucki dopytywany, czy uda się to zrobić, jeśli zwycięzca zostanie wyłoniony w przyszłym tygodniu, zauważył, że zależy to od samego projektu.
Po ogłoszeniu wyników, co najprawdopodobniej nastąpi w czwartek lub w piątek w PKiN, planowana jest wystawa wszystkich prac i pokonkursowa dyskusja.
Dla najlepszych projektów przewidziano nagrody pieniężne. Zwycięzca, poza zaproszeniem do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, otrzyma 50 tysięcy złotych. Druga nagroda opiewa na 25 tysięcy złotych, a trzecia – na 15 tysięcy złotych. Na wyróżnienia zaplanowano łączną kwotę w wysokości 10 tysięcy złotych.
Forma pomnika jest dowolna, powinna jednak spełniać wytyczne organizatorów. To m.in. kwestia dostosowania obiektu do Osi Stanisławowskiej i uwzględnienia charakteru placu gwiaździstego, jakim jest plac Na Rozdrożu. Otoczenie pomnika powinno być przyjazne i umożliwiające wypoczynek. Wśród założeń ideologicznych wymienia się m.in. podkreślenie zjednoczenia polskiego społeczeństwa mimo głębokich podziałów politycznych w decydującym momencie wojny polsko-bolszewickiej.