Polityczna poprawność często prowadzi do absurdu m.in. do zmian starodawnych tekstów, słowa znikają i są zamienione przez inne (tak jak u George’a Orwella w „Rok 1984”) Niedawno takie zdarzenie dotknęło „Roty”.
W podręczniku do liceum i technikum „Język Polski. Oblicza epok” wydany przez Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, zamieszczono „Rotę” Marii Konopnickiej. Jak stwierdza przypis tekst przysięgi w dawnej Polsce, tekst utworu według rękopisu z 1904 roku.
Otóż zarówno z rękopisu Marii Konopnickiej, różnych wydań (np. w Gwiazdce Cieszyńskiej z 7.11.1908 roku) i przez całe stulecie, pamiętamy ten fragment:
Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz
Ni dzieci nam germanił
Tymczasem w podręczniku słowo znajdujemy fragment
Nie będzie Krzyżak pluł nam w twarz
Ni dzieci nam germanił
A zatem słowo Niemiec zamieniono na Krzyżak.
Pani Ewa na Platformie X stwierdza:
Mam nadzieję, że wszystko wróci do swojego poprzedniego stanu nim moja córka pójdzie do szkoły bo nie ręczę za siebie jak ktoś skrzywdzi ją obniżeniem oceny za wersję prawidłową!
https://x.com/EwkaP39/status/1854531422549074054
A co na to PSL? Przypomnijmy Rota jest hymnem partii?
5 komentarzy
Podręcznik z którego pochodzi zdjęcie został wydany w 2020 roku, zgodnie z wytycznymi reformy edukacji z roku 2019. „Hurr durr orwell dosłownie 1984”? Przypominam, że za reformę edukacji z 2019 odpowiada Zalewska, a kolejnymi ministrami edukacji byli Piontkowski i Czarnek. Ktoś tu nie sprawdził faktów i popełnił prawicowy friendly-fire;). Jak już siejecie dezinformację, to róbcie to przynajmniej porządnie. To można zweryfikować w 5 minut
Nie siejemy dezinformacji, nie oskarżaliśmy ani obecnego ani poprzedniego rządu (proszę czytać), ale stwierdziliśmy że to WSIP dokonał takiej zmiany.
„A co na to PSL? Przypomnijmy Rota jest hymnem partii?”
No jeśli to nie jest atak w stronę obecnej władzy, to nie wiem co nim jest.
Pytanie powinno brzmieć „Dlaczego przez tyle lat PiS dopuszczał taki podręcznik do użytku”.
Przypomnienie, że Rota jest hymnem PSLu to żaden atak. To zapytanie o ich reakcję. A co do pytania wobec PISu zgadzam się całkowicie.
Podręcznik którego autorami są Dariusz Chemperek, Adam Kalbarczyk, Dariusz Trześniowski. i wydany przez Wydawnictwo WSiP 2023 r został dopuszczony do użycia w szkole przez MEN (952/3/2023/z1) już w marcu 2023 r. Przypomnę tylko, że w tym czasie ministrem Edukacji i Nauki w II gabinecie premiera Morawieckiego był .Przemysław Czarnek z PiS (od 1.01. 2021 do 27.11. 2023.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.