ZycieStolicy.com.pl

„Wilhelm Sasnal: Taki pejzaż” – nowa wystawa w Muzeum Polin

W Muzeum Historii Żydów Polskich Polin otwarto ekspozycję Wilhelma Sasnala, jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów. Wystawa to obrazy i rysunki, które opisują oddalony już pejzaż – pejzaż po Zagładzie.

Jak przekazał stołeczny ratusz w komunikacie, w otwarciu wystawy uczestniczyła zastępczyni prezydenta Aldona Machnowska-Góra. – Obrazy Wilhelma Sasnala cieszą się międzynarodowym uznaniem, lecz w Polsce były pokazywane niezmiernie rzadko. Znakomicie, że to właśnie w Muzeum POLIN możemy obejrzeć indywidualną prezentację jego twórczości, obejmującą prace powstałe w ciągu minionych dwudziestu lat – mówiła Aldona Machnowska-Góra.

Ostatnia znacząca wystawa Sasnala odbyła się w 2007 roku w warszawskiej Zachęcie. Eksponowane prace są udostępnione przez artystę, pochodzą także z kolekcji polskich (w tym Muzeum POLIN) i zagranicznych, często pokazywane są po raz pierwszy. Najstarsze powstały w 2001 r., inspirowane słynnym komiksem Arta Spiegelmana „Maus”, o relacji autora z ojcem, polskim Żydem i byłym więźniem Auschwitz. Wśród około 60 prac są również takie, które autor stworzył specjalnie na potrzebę wystawy w Muzeum POLIN. Sasnal tematem Zagłady zajmuje się już od dwóch dekad. Ważny dla jego twórczości jest „Shoah”, dziewięcioipółgodzinny film francuskiego dokumentalisty Claude’a Lanzmanna.  

Wystawa to także wiele imprez towarzyszących, m.in. sobotnie zwiedzanie z kuratorem Adamem Szymczykiem. A w niedzielę spacer miejski po Muranowie. Również w niedzielę pokaz filmu „Słońce, to słońce mnie oślepiło” i dyskusja z jego twórcami: Anką Sasnal i Wilhelmem Sasnalem. 

Film ma być pretekstem do refleksji o postrzeganiu obcości i o wykluczeniu. Wydarzenie odbędzie się z okazji Międzynarodowego Dnia Uchodźcy.

Zapowiedziany jest streaming na Facebooku Muzeum POLIN. A film będzie można obejrzeć w serwisie Vimeo na 24 godziny przed wydarzeniem. 

W programie są także rozmowy online z Wilhelmem Sasnalem. Pytania zadawać mu będą nie tylko dziennikarze i publicyści, ale także zwiedzający wystawę i odbiorcy.

Podczas cykli dyskusji i wykładów poruszany będzie temat, jak sztuka współczesna obrazuje Zagładę. Szczegółowe informacje o wystawie i imprezach towarzyszących można znaleźć na stronie Muzeum Polin. Wystawa „Wilhelm Sasnal: Taki pejzaż” czynna będzie do 10 stycznia 2022 roku.

źródło: UM m. st. Warszawa, zdjęcie: tt Muzeum Polin

WARSZAWA, MUZEUM POLIN, KULTURA, WILHELM SASMAL „TAKI PEJZAŻ”, PEJZAŻ PO ZAGŁADZIE

numer kontajpg

Exit mobile version