Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek poinformował w czwartek w Sejmie, że od 1 stycznia do 15 grudnia bieżącego roku odnotowano 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. Dla porównania, w 2023 r. było ich prawie 26 tys., a w 2022 r. ponad 15 tys.
Posłowie KO podczas posiedzenia Sejmu zwrócili się do MSWiA z pytaniem o modernizację zapory na granicy wschodniej.
Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek przypomniał, że w 2022 r. odnotowano ponad 15 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w 2023 r. było to prawie 26 tys. prób. „W okresie od 1 stycznia do 15 grudnia bieżącego roku odnotowano 30 tys.” – dodał.
Zwrócił uwagę, że w obszarze wzmocnienia granicy polsko-białoruskiej resort zmodernizował zaporę fizyczną. „Jej pokonanie jest zdecydowanie trudniejsze, niemożliwe już w ramach tych sposobów, które były do tej pory – rozchylania prętów” – wskazał Mroczek. Jednocześnie, jak tłumaczył, zmodernizowano zaporę optoelektroniczną poprzez zwiększanie parametrów pozwalających na wykrywanie prób nielegalnego przekroczenia granicy.
Mroczek dodał, że na początku roku zakończyły się prace związane z wybudowaniem zapory elektronicznej na granicy rosyjsko-polskiej i wynosi ona około 200 km. „Mamy tam w tej chwili zaporę inżynieryjną i elektroniczną” – wyjaśnił. Ponadto, resort rozpisał przetargi dotyczące wybudowania zapory optoelektronicznej na odcinkach rzecznych (długość ponad 200 km).
Zauważył, że w tym roku zmienił się sposób działania na granicy. „W coraz większym stopniu są to patrole mobilne wyposażone w cały wachlarz środków przymusu bezpośredniego” – podkreślił.
Wiceminister przypomniał, że nielegalna migracja jest wspierana przez służby rosyjskie i białoruskie oraz jest organizowana przez grupy przestępcze. W jego ocenie, jej nasilenie zawsze następuje w momentach, kiedy w kraju dzieją się ważne rzeczy.
źródło: PAP.