Muzeum Wolnej Białorusi w Warszawie zaprasza na wystawę prac polskiej artystki Weroniki Wrzosek, zatytułowaną „Retraumatyzacje”. Projekt powstał we współpracy z Biełsat TV.
„Skąd tytuł „Retraumatyzacje”? My, Polacy, żyjemy z ogromnym, historycznym poczuciem pecha, bo środek Europy, z przyczyn geopolitycznych, nigdy nie był wymarzonym miejscem do życia. Gdy w 2020 roku polskie media na bieżąco relacjonowały wydarzenia po wyborach na Białorusi, zaczęłam się bardziej interesować historią tego kraju i uświadomiłam sobie, że Białoruś ma tyle samo powodów do traumy, co Polska – a nawet więcej, bo świat łatwo o niej zapomina. No i najważniejsze – historia w tej części świata nazbyt często się powtarza. Stąd „retraumatyzacje” – traumy przeżywane wciąż na nowo”
– mówi w rozmowie z autorka prac Weronika Wrzosek.
Prezentowana wystawa składa się z prac interdyscyplinarnych, obejmujących takie dziedziny, jak grafika, instalacja, rzeźba, tkanina oraz malarstwo. Została podzielona na dwie części: pierwszą – o wspólnej historii i drugą, która odnosi się do białoruskiej współczesności, zwłaszcza po 2020 roku. Artystka odwołuje się do motywów barokowych instalacji znanych jako „castrum doloris”, sarmackiego portretu trumiennego czy też biżuterii powstańczej z 1863 roku, a z drugiej strony inspiruje się twórczością Zbyluta Grzywacza, Jerzego „Jurry” Zielińskiego i Pabla Picassa.
Weronika Wrzosek (ur. 1994) jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa oraz na Wydziale Sztuk Wizualnych, a także Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Jej prace były wystawiane na kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą. Jest także autorką licznych publikacji w zakresie sztuki i designu.
Ekspozycję będzie można oglądać od 21 listopada 2024 roku w siedzibie Muzeum Wolnej Białorusi przy ul. Foksal 11 w Warszawie. Wernisaż o godzinie 19.00. Wstęp wolny.
Telewizja Biełsat jest patronem medialnym wystawy.
Źródło: https://pl.belsat.eu