ZycieStolicy.com.pl

Węgrowskie drogi do niepodległości – uroczysta prezentacja

32,31,349,367.948792

DSC 0006W Węgrowie miała miejsce uroczysta prezentacja albumu „Węgrowskie drogi do niepodległości.”. Na spotkaniu, które odbyło się w węgrowskim ośrodku kultury obecni byli min: Wicemarszałek Senatu RP Pani Maria Koc oraz Prezes IPN dr Jarosław Szarek. Nie mogło zabraknąć autora publikacji mec. Bogusława Niemirka. Nie zawiedli też mieszkańcy Węgrowa i okolic, którzy gremialnie pojawili się na prezentacji.

Węgrowski wkład w „Niepodległą”

mec. Bogusław Niemirka prezentuje album „Węgrowskie drogi do niepodległości”.

Album ukazuje historię Węgrowa i powiatu węgrowskiego z okresu odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz z lat II Rzeczypospolitej. Pierwsze karty albumu dotyczą okresu I wojny światowej i początków organizowania się społeczeństwa węgrowskiego jeszcze pod okupacją niemiecką. 11 listopada 1918 roku ukazany jest w sposób szczególny. To w tym dniu zaprowadzono w Węgrowie polską władzę. Nie czekając na instrukcje z Warszawy, mieszkańcy Węgrowa, którzy już mieli za sobą udział w konspiracji, rozbroili Niemców. Wydano też odezwę do mieszkańców w której wzywano do porządku i zapewniono o przekazaniu władzy polskiej administracji, gdy tylko ta się pojawi. Kolejne części albumu przedstawiają wysiłek społeczeństwa Węgrowa i okolic w wojnie z bolszewikami.

Po czasach wojny nastąpił gwałtowny rozwój kraju. Nie ominęło to i Węgrowa. W albumie znajdują się ilustracje przedstawiające dorobek tamtych czasów mieszkańców Węgrowa. Oddzielny temat stanowi działalność szkół powszechnych w Węgrowie i powiecie oraz gimnazjum węgrowskiego. Ukazana została też działalność organizacji społecznych i instytucji wyznaniowych w powiecie. Jak możemy przeczytać na stronie IPN „Album jest odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie historią ujmowaną od strony rodziny, miejscowości, gminy, powiatu.”.

„Jestem zafascynowana historią Węgrowa i okolic”

 Szczególnie ciepło zostało odebrane wystąpienie Pani Wicemarszałek Senatu RP Marii Koc. Pani Marszałek opowiedziała o tym jak zrodził się pomysł na album. Jak stwierdziła zaimponowała jej wiedza autora publikacji. Wykonał on wręcz tytaniczną ilość pracy. Zgromadzeni mogli się dowiedzieć, że chociaż sama Pani Marszałek nie pochodzi z Węgrowa to jest zafascynowana jego historią i okolic. W planach Pani Marszałek jest jeszcze kilka projektów upamiętniających historię tej wspaniałej ziemi. Jednym z nich jest historia parlamentaryzmu począwszy od XV wieku.

Poznajcie swoich przodków, którzy byli bohaterami

Album został wydany przez wydawnictwo IPN.

Prezes IPN dr Jarosław Szarek zwrócił się głównie do najmłodszych, którzy zdominowali salę ośrodka kultury w Węgrowie. Podkreślił rolę wychowania i edukacji. Z uznaniem wypowiedział się o pracy autora, pod której wrażeniem byli pracownicy IPN podczas prac nad wydaniem albumu. Pan Prezes wielokrotnie zachęcał młodych do wzięcia udziału w konkursach organizowanych przez IPN, a mających na celu upamiętnienie ojców polskiej niepodległości.

Ze strony redakcji zachęcamy do zapoznania się z publikacją, a jej autorowi gorąco gratulujemy i prosimy o                                                                  kontynuację!

Exit mobile version