1 marca – w rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości w stolicy odbędą się m.in. w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL i na powązkowskiej „Łączce”.
O godz. 8 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zapłoną znicze pod tablicą upamiętniającą ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa” i IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolności i Niezawisłość”. W południe w X pawilonie otwarta zostanie wystawa monet kolekcjonerskich Narodowego Banku Polskiego z serii „Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni”. Wieczorem odprawiona zostanie msza św. w intencji żołnierzy powstania antykomunistycznego, poległych i pomordowanych w latach 1944-63. Pod ścianą śmierci, o godz. 20 – godzinie zamordowanym członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – odmówiony zostanie różaniec.
Msza św. w intencji żołnierzy i działaczy tzw. drugiej konspiracji zostanie odprawiona o godz. 9.30 w Katedrze Polowej WP. Przewodniczyć jej będzie biskup polowy Wiesław Lechowicz.
Dalsza część obchodów odbędzie się w samo południe na tzw. „Łączce” – kwaterze „Ł” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie w latach 1945-56 w masowych grobach potajemnie pogrzebanych zostało co najmniej 276 więźniów zamordowanych przez funkcjonariuszy komunistycznych organów bezpieczeństwa. Wśród nich znajdowali się oficerowie i żołnierze Armii Krajowej, organizacji „Wolność i Niezawisłość”, Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, „Cichociemni”, Powstańcy Warszawscy, kawalerowie Virtuti Militari i skazani pod fałszywymi zarzutami oficerowie „ludowego” Wojska Polskiego. Oprócz odczytania Apelu Pamięci oraz złożenia kwiatów w programie uroczystości przed Panteonem – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych w kwaterze „Ł” zaplanowane zostało m.in. przemówienie okolicznościowe szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka.
O godz. 17.30 metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz odsłoni Epitafium „Żołnierzy Wyklętych” w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela.
Wieczorem o godz. 20 przedstawiciele władz państwowych i organizacji kombatanckich oddadzą hołd żołnierzom powojennego podziemia niepodległościowego, składając wieńce i wiązanki kwiatów pod ścianą straceń na terenie byłego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej 37.
Hołd żołnierzom wyklętym oddany zostanie również – o godz. 11 – pod pomnikiem Pomordowanym i Poległym na Wschodzie i tablicą Wojciecha Ziembińskiego. O godz. 15 Stowarzyszenie Grupa Historyczna „zgrupowanie Radosława wystawi wartę i złoży kwiaty pod tablicami na dawnej siedzibie Zarządu Głównego Informacji Wojskowej przy ul. Chałubińskiego oraz dawnym gmachu Rejonowego Sądu Wojskowego przy ul. Koszykowej.
O godz. 18 spod bramy byłego aresztu Mokotów ruszy marsz pod hasłem „Warszawa Wyklętym” – dojdzie do pl. Trzech Krzyży.
W Rembertowie uroczystości odbędą się o godz. 12. przed Pomnikiem Ofiar NKWD.
O godz. 12.45 na Pradze Północ odbędzie się przemarsz szlakiem miejsc kaźni Żołnierzy Wyklętych, który rozpocznie się przed Szkołą Podstawową nr 395 im. Rtm. Pileckiego, przy ul. Sierakowskiego.
W TVP 3 o godz. 20.30 wyemitowany zostanie koncert galowy w hołdzie Żołnierzom Wyklętym pt. „Niezwyciężony – Franciszek Niepokólczycki”.
O godz. 14 Instytut Pamięci Narodowej organizuje spacer po Powązkach Wojskowych w Warszawie pod hasłem „Wyklęci z Łączki”. Przygotowano też grę miejską w aplikacji mobilnej ActionTrack pt. „W Szeregach Niezłomnych”.
W Przystanku Historia odbędzie się debata „Dla oczyszczenia terenu z band. Ludowe Wojsko Polskie przeciwko żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego”.
Do obiegu trafi znaczek pocztowy upamiętniający postać Józefa Franczaka ps. „Laluś” – partyzanta podziemia niepodległościowego, który przez 18 lat wymykał się komunistom. Poczta Polska otworzy wystawy prezentujące dotychczasowe wydawnictwa filatelistyczne, związane z postaciami „Niezłomnych”, którą będzie można zobaczyć w kilku miejscach w kraju. Prezentacja znaczka odbędzie się we wtorek o godz. 11 w Izbie Pamięci przy ul. Strzeleckiej 8.
1 marca – w rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Upamiętniające ich doroczne święto państwowe obchodzone są w Polsce już po raz dwunasty. Prezydent Andrzej Duda w przesłaniu na tegoroczne święto napisał, że „historia i etos Wyklętych–Niezłomnych są obecnie ważnymi elementami dziedzictwa naszej wspólnoty”. „Polacy licznie uczestniczą w uroczystościach i innych wydarzeniach w hołdzie ostatniemu powstaniu narodowemu. Pamięć o powojennym oporze przeciw komunistycznemu zniewoleniu pielęgnują lokalne społeczności. Czcimy heroiczną odwagę, męstwo w walce i wierność Niepodległej, za którą tak wielu Niezłomnych zapłaciło własnym życiem, długoletnim uwięzieniem, prześladowaniami. Przesłanie, które odczytujemy z ich losów, umacnia nasze poczucie tożsamości i buduje postawy patriotyczne” – przypomniał prezydent.
PAP/AS
Odwrócona narracja propagandy antypolskiej, czyli komu przeszkadzają Żołnierze Wyklęci?