140 cyklistów będzie w sierpniu pielgrzymować na Jasną Górę w ramach Warszawskiej Pielgrzymki Rowerowej – powiedział PAP komandor grupy warszawskarowerowa.pl Cezary Konopacki.
Jak wyjaśnił Konopacki, pielgrzymi będą podzieleni na dwie 70-osobowe grupy. Pierwsza grupa wyruszy 11 sierpnia ze Świątyni Opatrzności Bożej, by na Jasną Górę dotrzeć 14 sierpnia. Druga grupa wyruszy 22 sierpnia z parafii św. Łukasza na Jelonkach w Warszawie, a na Jasną Górę dotrze inną trasą 26 sierpnia.
Konopacki poinformował, że w pielgrzymce mogą wziąć udział zarówno osoby zaszczepione, jak i nie zaszczepione.
Noclegi tak jak w ubiegłym roku będą pod namiotem, przy czym w jednym namiocie może przebywać wyłącznie jedna osoba. Ograniczenie to nie dotyczy rodzin
– zastrzegł.
Zaznaczył, że w pielgrzymce może wziąć udział każdy, kto czuje się na siłach, by dziennie pokonać na rowerze dystans 60-90 km.
W ciągu dnia robimy oczywiście od 4 do 6 postojów, które wynikają z programu pielgrzymki, ale też z potrzeby odpoczynku
– wyjaśnił.
Konopacki dodał, że pielgrzymi mogą być w różnym wieku, warunkiem jest „dyspozycja duchowa i odpowiedni stan zdrowia”.
W tym roku najstarszy zapisany uczestnik ma 80 lat, ale w poprzednich latach zdarzały się osoby starsze. Warunkiem jest, że każdy niepełnoletni pielgrzym musi mieć kartę rowerową. Poruszamy się po drogach publicznych bez zamknięcia pasa ruchu. Tym samym jesteśmy normalnymi uczestnikami ruchu drogowego i – jak wynika z kodeksu – najmłodsi muszą mieć kartę rowerową. Często otrzymujemy wsparcie w postaci asysty lokalnych jednostek Policji
– zaznaczył.
Jak poinformował komandor, tematem przewodnim pielgrzymki będzie Eucharystia. Pielgrzymom na szlaku towarzyszyć będą także myśli kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej, których beatyfikacja zaplanowana jest na 12 września.
W programie pielgrzymki jest codzienna msza św., wieczorne konferencje duchowe oraz modlitwy takie jak Różaniec czy Koronka do Miłosierdzia Bożego
– powiedział.
Konopacki zaznaczył, że na trasie pielgrzymki rowerzyści odwiedzą sanktuaria: bł. Honorata Koźmińskiego w Nowym Mieście, Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim, MB Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie, MB Jazłowieckiej w Szymanowie, Św. Rodziny w Studziannej, MB Świętorodzinnej w Miedniewicach, św. Anny w Smardzewicach, MB Gidelskiej, MB Mstowskiej Miłosierdzia i św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce.
PAP/AS
Warszawska pielgrzymka akademicka znów wyjdzie na pątniczy szlak