W czwartek warszawscy radni zdecydowali, że komisja rewizyjna skontroluje procedury i systemy antykorupcyjne w Warszawie oraz działania byłego już burmistrza Włoch Artura W., związane między innymi z wydawaniem decyzji o warunkach zabudowy. Projekt uchwały w tej sprawie, złożył w czwartek szef klubu KO Jarosław Szostakowski. Radny PiS Dariusz Lasocki złożył poprawę, która rozszerzyła działalność komisji rewizyjnej o zbadanie działań odwołanego burmistrza Włoch. Zgodnie z poprawką, komisja przeanalizuje działalność Artura W. jako członka zarządu poszczególnych dzielnic, w zakresie, w jakim uczestniczył on w procesie wydawania warunków zabudowy, a także inne jego działania. Szef klubu KO Jarosław Szostakowski podkreślił, że jest to sytuacja bezprecedensowa.
„Mamy nadzieję, że taka sytuacja się nie powtórzy, ale ta nadzieja nie wystarczy, żeby przejść nad sprawą do porządku dziennego” – powiedział Szostakowski.
Szostakowski przyznał, że były już burmistrz Włoch był członkiem Platformy Obywatelskiej, w związku z czym odpowiedzialność polityczna za jego czyny spada na jego formację.
„Ale, nieprawdą jest, że w naszym środowisku jest przyzwolenie dla tego typu zachowań.” – dopowiedział
Rzecznik klubu radnych PiS Błażej Poboży stwierdził, że docenia zmianę „narracji wyborczej” ze strony rządzącej Warszawą Koalicji Obywatelskiej.
„Jak na standardy Platformy Obywatelskiej, tym razem zadziałaliście państwo stosunkowo szybko. I doktryna Neumanna nie obowiązuje. To dobrze, widać coś się przez te wybory zmieniło.” – zwrócił się do radnych KO.
Trzaskowski zapowiedział walkę z korupcją
Urząd miasta podkreśla, że w czerwcu wdrożono zasady systemu antykorupcyjnego, który oparty jest między innymi na „dobrych praktykach z Londynu”. W ramach systemu prezydent wydał cztery zarządzenia. Pierwsze dotyczy powołania pełnomocnika do spraw etyki i polityki antykorupcyjnej. Został nim Sławomir Wilczyński. Jego zadaniem jest między innymi promowanie zasad etycznego postępowania oraz przeciwdziałanie nadużyciom w urzędzie.
Drugie zarządzenie to dokument określający szczegóły miejskiej polityki antykorupcyjnej. Dotyczy wszystkich pracowników urzędu, ale też jego współpracowników i kontrahentów. Z kolei zarządzenie trzecie to kodeks etyki, który daje pracownikom oraz ich przełożonym szczegółowe wytyczne, jak postępować, by nie łamać zasad antykorupcyjnych. Ostatnie, czwarte zarządzenie, to procedura reagowania w przypadku ujawnienia nadużyć.