Już wkrótce opłaty za wywóz śmieci sięgną w Warszawie niebotycznych stawek. Stawką podstawową nie będzie 65 złotych od mieszkania, jak twierdzą władze Warszawy a 130 złotych. Przy czym nie ma znaczenia czy mieszkasz sam czy razem z 6-cio osobową rodziną. Opłaty będą naliczane od mieszkania. Warszawiacy nie zgadzają z taką polityką. Wytykają urzędnikom miejskim wieloletnie zaniedbania zarówno w sferze gospodarki odpadami jak i kontroli w poprzednim systemie naliczania opłat.
Zastrzeżenia budzi odpowiedzialność zbiorowa, która sprowadza się do tego, że jeśli chociaż jeden mieszkaniec nie będzie sortował śmieci, wówczas stawkę karną zapłacą wszyscy mieszkańcy danej nieruchomości. Rocznie każde mieszkanie będzie obciążone stawką 1600 złotych.
Jak możemy przeczytać w petycji:
Wynagrodzenia w Polsce są na poziomie wschodnioeuropejskim, a opłaty do których Państwo nas zmuszacie na poziomie zachodnioeuropejskim. Wystarczy prześledzić opłaty za w/w usługi w państwach ościennych, poziom płac i tzw. „koszyk towarów i usług”.
Rozumiemy, że Państwo jako rządzący w Warszawie nie chcą bawić się w „drobnostki” takie jak liczba mieszkańców w mieszkaniu czy domu, ale to najbardziej sprawiedliwy system rozliczania czyli wg liczby osób zamieszkujących lokal.
A przecież macie Państwo wszelkie narzędzia, aby to weryfikować czyli przede wszystkim bazy danych osób zameldowanych na terenie Warszawy.
Należy zakasać rękawy i sprawdzać ile osób mieszka w danym lokalu. Po pierwsze poprosić mieszkańców (oświadczenie właściciela) o aktualne dane osób mieszkających w lokalach. Wystarczy porównać ilość osób zameldowanych i zgłoszonych do opłat. Jeśli jest różnica, poprosić o wyjaśnienia gdzie osoba, która nie płaci zamieszkuje i gdzie płaci za śmieci. W pierwotnym zgłoszeniu do opłat była zawarta odpowiedzialność karna za nieprawdziwe dane. I karać nieuczciwych. A wystarczy sprawdzić tylko kilka procent lokali na początek.
Jeśli zgadzasz się z treścią petycji możesz podpisać ją klikając na link poniżej:
Link do petycji w sprawie zmiany uchwały śmieciowej na terenie m. st. Warszawy
Kościół przerażony! Warszawa najbardziej ateistycznym miastem w Polsce
1 komentarz
To trzeba podziękować ustawodawcy – władze miasta tylko wykonują swój obowiązek… Petycja generalnie nic nie pomoże. Albo zapłacimy za śmieci albo będa one dotowane i nie będzie pieniędzy na inne wydatki miejskie.