Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej poinformował na konferencji prasowej, że władze Warszawy planują zaszczepić przeciwko wirusowi HPV wywołującego min. raka szyjki macicy, połowę dwunastolatków – czyli 9 tysięcy dzieci rocznie. Program bezpłatnych szczepień ma być realizowany w ciągu najbliższych 3 lat.

Nasz kraj jest w czołówce krajów pod względem zachorowalności i umieralności na tę chorobę. Każdego dnia na raka szyjki macicy umiera 5 kobiet. Dlatego tak ważna jest profilaktyka u dziewczynek i chłopców. W Polsce już 230 miast i gmin oferuje bezpłatne szczepienia dzieci przeciw HPV.

Powstanie nowa strefa relaksu?

W programie szczepień na terenie stolicy, mają uczestniczyć 94 przychodnie. Już połowa z nich rozpoczęła szczepienia. W tym roku na program przeznaczono 2,1 mln złotych. W przyszłym roku 5,4 mln a w 2021 5,3 mln złotych. Dlaczego szczepieni mają być także chłopcy? To oni są bardzo często nosicielami wirusa. Może on wywołać u nich raka układu oddechowego czy odbytu.

Nie szczepiłeś? Nie poślesz do przedszkola! Studenci zbierają podpisy

Warszawa oprócz szczepień dla nastolatków przeciw wirusowi HPV, prowadzi równoległe szczepienia przeciwko grypie dla osób powyżej 65 roku życia. W tym programie uczestniczy prawie 170 przychodni na ternie stolicy. Przeciwko grypie szczepieni są także bezdomni. Na ten cel przeznaczono 53 tysiące złotych. Z darmowych szczepień skorzystało 600 bezdomnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Autor: Redakcja