Stolica jest kolejnym miastem, które wprowadza bezpłatne przejazdy dla działaczy antykomunistycznych. Władze miasta zainspirowały się podobnymi działaniami innych miast. Darmowe przejazdy komunikacją miejską wprowadzono już w Lublinie, Białymstoku, Radomiu oraz Krakowie.

Rada miasta podjęła uchwałę, zgodnie z którą osoby posiadające legitymację potwierdzającą status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych będą mogły bezpłatnie poruszać sie komunikacja miejską. Uchwała pojawi się w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego najprawdopodobniej na początku lipca. Należy wspomnieć, że dokument został przyjęty jednogłośnie i bez wprowadzenia poprawek.

Po wejściu w życie uchwały, dochody związane ze sprzedaży biletów mogą zostać obniżone o ponad 200 tys. złotych. Liczba osób, którym będą przysługiwać darmowe przejazdy, nie została oficjalnie podana. Szacuje się, że taki osób jest około 11 tys. Uchwała uprawnia do korzystania z bezpłatnych przejazdów  również osoby, które po 1956 roku ” świadczyły pracę na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych”. Przypominamy, że w ramach ówcześnie obowiązujących przepisów (do 1989 roku) były to działania nielegalne. Uprawnienia obowiązują również osoby, które do 4 czerwca 1989 roku nie podjęły pracy ze względu na represje polityczne.

Możliwość wprowadzenia darmowych przejazdów dla opozycjonistów umożliwiła ustawa uchwalona w 2015 roku. Jednakże ulgi dla danej grupy mogły wprowadzić jedynie samorządy lub inne samodzielne organy. Ulgi zostały także wprowadzone przez niektórych przewoźników. Od grudnia 2017 roku opozycjoniści oraz osoby represjonowane z powodów politycznych posiadają 35 proc. zniżkę na przejazdy pociągami Kolei Mazowieckich. Od 2018 roku mogą bezpłatnie poruszać się kolejami Śląskimi.

Przetarg na modernizację terenu Hutnika Warszawa unieważniony

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Autor: Redakcja