Site icon ZycieStolicy.com.pl

Warszawa strefie czerwonej. Jak zmieni się nasze życie?

warszawa 3

Ministerstwo Zdrowia prawdopodobnie ogłosi jutro, że Warszawa także znajdzie się w czerwonej strefie. Ponad 2,8 tys. nowych przypadków zarażenia koronawirusem stwierdzono w Warszawie w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Tylko w ciągu ostatniej doby wykryto 720 zakażeń.

Mieszkańcy stolicy musieli liczyć się z takim scenariuszem. Już raz na mieszkańców stolicy miały zostać nałożone dodatkowe obostrzenia – wtedy jednak rząd zdecydował, że cała Polska znajdzie się w strefie żółtej (z wyjątkiem powiatów zakwalifikowanych jako czerwone).

W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób.

Liczba osób biorących udział w uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne jest zakrywania nosa i ust.

W przypadku działalności gastronomicznej w lokalach i ogródkach klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa również musi zakrywać usta i nos. W obu strefach objętych ograniczeniami w obiektach gastronomicznych musi przypadać na 1 osobę 4 mkw. Lokale gastronomiczne mogą działać tylko w godz. 6-22.

Działalność hotelarska jest dopuszczalna z wyłączeniem klubów i dyskotek. W przypadku hoteli stosuje się przepisy dotyczące kongresów, basenów, siłowni oraz działalności kulturalnej – jeśli taka jest świadczona w hotelu itp. W basenach i aquaparkach obowiązuje zasada obłożenia 75 proc. obiektu. Zasady te obowiązują zarówno w strefach żółtych jak i czerwonych.

Czerwona strefa oznacza też zakaz działalności wesołych miasteczek, parków rozrywki i parków rekreacyjnych.

Na siłowniach, klubach i centrach fitness i w zakresie organizacji obozów sportowych zajęcia mają się obywać tak, aby udostępniono publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc przewidzianych dla publiczności. W strefach czerwonych na 1 osobę musi przypadać 10 m kw.

W transporcie publicznym w strefie czerwonej dozwolone jest przewożenie 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych – przewozy lokalne w ramach obszaru czerwonego.

W obiektach handlowych (zarówno strefie żółtej jak i czerwonej) jest obowiązek noszenia przez klientów podczas zakupu towarów lub usług rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.

W kinach i teatrach może przebywać 25 proc. widowni, a odstęp jaki musi być zachowany to 1,5 metra. W kościołach może przebywać 50 proc. wiernych, a kiedy uroczystości odbywają się na zewnątrz obowiązuje zasada 1,5 m odległości.

Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu mogą prowadzić działalność pod warunkiem, że przebywa tam wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun. Zasady te obowiązują zarówno w strefie żółtej jak i czerwonej

Szpital w Krakowie wprowadził limit testów na koronawirusa

WARSZAWA, MINISTERSTWO ZDROWIA, KORONAWIRUS, COVID 19, CZERWONA STREFA, OBOSTRZENIA

Exit mobile version