Site icon ZycieStolicy.com.pl

Warszawa pomoże pracującym matkom

matka. kobieta. praca. macierzyństwo

Miasto chce ruszyć na pomoc warszawskim matkom. Już jakiś czas temu ruszył program „Mama-Warszawianka na rynku pracy”. Ma on zwiększyć współczynnik czynnych zawodowo mam. Wskazano, że 62 proc. kobiet potrzebuje montera, który pomoże w rozwoju kariery zawodowej. „Co trzeciej kobiecie brakuje też pewności siebie, szczególnie kiedy zostaje mamą.”

„Współczynnik aktywności zawodowej u kobiet w Polsce jest bardzo niski, a w pierwszym kwartale 2020 roku wynosił tylko 47,proc. W porównaniu z mężczyznami, u których był on wyższy i wynosił 64,9proc. Pandemia koronawirusa mocno odbija się na sytuacji zawodowej Polek. Z badań Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką wynika, że co piąta ankietowana boi się, że straci pracę, prawie 12 proc. już ją straciła, a 10 proc. nie wie, czy nie nastąpi to w najbliższej przyszłości. Pojawia się coraz więcej sygnałów o zwalnianiu kobiet pracujących w branżach, które najbardziej ucierpiały – a były w nich zatrudnione głównie kobiety (usługi, kultura, gastronomia) oraz kobiet, które po zamknięciu żłobków czy przedszkoli korzystały ze zwolnień na opiekę nad dzieckiem.

Dodatkowo wyniki pokazały co utrudnia ankietowanym kobietom rozwój zawodowy: ciągle brakuje im wystarczającej pewności siebie (36 proc.) i kompetencji (16 proc.)” – przekazano na stronie UM.

„Jak wynika z badań przeprowadzonych przez stolicę, Warszawianki zauważają zmianę swojej sytuacji na rynku pracy w momencie, gdy zostają matkami. Kobiety-matki bardzo często postrzegane są przez pracodawców jako mniej efektywne. Natomiast kobiety, które przebywają w domu i wychowują dziecko, nie mają wiary w siebie i często poszukują pracy poniżej swoich kwalifikacji. Wielokrotnie spotykałam się z warszawiankami, które jeszcze przed pandemią skarżyły się, że ich głównym problemem jest powrót na rynek pracy po dłużej przerwie, ponieważ pracodawcy nie zapewniają im rozwiązań, umożliwiających godzenie życia zawodowego z rodzinnym bądź tworzą taką atmosferę, aby same rezygnowały z pracy” – powiedziała Katarzyna Wilkołaska-Żuromska, Pełnomocniczka Prezydenta m.st. Warszawy do spraw kobiet, inicjatorka projektu.

Miasto tłumaczy się z działki przy ul. Stanisława Augusta

KOBIETY, KOBIETY NA RYNKU PRACY, MATKI, WARSZAWIANKI, MATKA NA RYNKU PRACY, MACIERZYŃSTWO A PRACA

Exit mobile version