Według raportu sporządzonego przez firmę Antal, Warszawa przyciąga co raz więcej młodych ludzi. Stolica postrzegana jest przez studentów jako miasto wielu możliwości”.

Młodych ludzi przyciągają nie tylko stołeczne uczelnie, lecz również firmy, w których mogliby zdobyć swoje wymarzone stanowisko. Warszawa jest jednym z największych miast akademickich w Polsce, to właśnie ją najczęściej wybierają studenci. Jak wiadomo, raport Kapitał ludzki w Warszawie został przygotowany z inicjatywy władz miasta.

Według sporządzonego raportu w stołecznych uczelniach uczy się do prawie 220 tys. osób [dane na rok 2018]. Należy wspomnieć, że w porównaniu do ubiegłych lat liczba studentów spadła, jest to spowodowane między innymi: niżem demograficznym, zmniejszenia naboru na poszczególne kierunki, jak również zmianą podejścia młodych ludzi do sposobu zdobywania wiedzy (wiele osób zamiast studiów wybiera kursy, a nawet doszkalanie w miejscu pracy). Mimo że na warszawskich uczelniach kierunków nie brakuje, to najczęściej wybieranymi profilami są: ekonomia, inżynieria, IT, lingwistyka. Jednak pamiętajmy, że młodzi ludzie mogą kształcić się w dziedzinach nauk humanistycznych (np.: dziennikarstwo, socjologia, polonistyka itp.), czy też ścisłych (np.: ekonomia, elektronika, automatyka itp.). Nie brakuje również kierunków związanych ze sztuką czy też sprawnością fizyczną.

Prawie 60% anektowanych studentów zadeklarowało, że planują rozwijać swoją karierę zawodową w Warszawie. 30% Badanych nie podjęło jeszcze decyzji, a zaledwie 14% planuje wyjechać. Nowo przybyli studenci, wskazują, że jedną z silniejszych stron miasta jest rozwinięta komunikacja miejska. Jednak mimo pozytywnych stron, ankietowani wskazali również słabe strony, którymi są: koszty życia, jakość środowiska naturalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Autor: Redakcja