Nowy kolektor Wiślany po lewej stronie Warszawy ma powstać do 2024 roku. Będzie zbierał ścieki z Mokotowa, Ochoty, Woli, Śródmieścia, Żoliborza oraz Bielan. Następnie będzie przesyłał ścieki do oczyszczalni „Czajka”. Budowa 2 z 3 jego odcinków pochłownie 427 mln złotych.

Warszawa zapłaci ok. 350 mln zł firmie Budimex za budowę najdłuższego odcinka kolektora. Ma mieć długość 5,5 kilometra i średnicę 3,2 metra. Decyzja w tej sprawie zapadła 8 stycznia. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zapowiada, że 9-kilometrowy Kolektor Wiślany będzie najdłuższym kanałem w Polsce wykonanym metodą mikrotunelingu. System ma mieć pojemność odpowiadającą ponad 13 basenom olimpijskim. Zmagazynuje nie tylko ścieki z lewobrzeżnej Warszawy, ale i nadmiar deszczówki.

Jeszcze w zeszłym roku podpisano umowę na wykonanie fragmentu kolektora od przepompowni „Powiśle”. Wartość tamtego kontraktu to niemal 80 mln złotych. Warszawa przygotowuje się na ogłoszenia przetargu na trzeci najkrótszy odcinek, który ma znaleźć się na Bielanach. Kolektor Wiślany będzie ciągnął się wzdłuż ulic Wybrzeże Kościuszkowskie, Wybrzeże Gdańskie i Wybrzeże Gdyńskie. Połączenie z miejską siecią kanalizacyjną zapewnią mu pompownie „Powiśle” i „Wiślaną”. Ma on ograniczyć do minimum zrzut ścieków do Wisły kanałami burzowymi oraz ryzyko powstawania zalewisk i podtopień w czasie ulew.

Remont Centrum Zdrowia Dziecka za ponad 60 mln złotych

Warszawa boryka się poważnym problemem ekologicznym. W grudniu ponownie zaczęła działać spalarnia odpadów z czajki. W listopadzie przywrócono pełną przepustowość kolektorom zlokalizowanym pod dnem Wisły. Koszt usunięcia awarii przekroczył 40 mln złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *