ZycieStolicy.com.pl

W weekend w warszawskiej Kinotece odbędzie się maraton filmowy CinemaAid Ukraine

W sobotę i niedzielę w warszawskiej Kinotece odbędzie się charytatywny maraton filmowy CinemaAid Ukraine, w programie którego znalazły się najważniejsze produkcje ukraińskie z ostatnich lat. Środki zostaną przekazane m.in. ukraińskim filmowcom walczącym w obronie swojego kraju.

O programie i idei maratonu opowiedziała PAP Beata Bierońska-Lach, dyrektorka Ukraina! Festiwalu Filmowego, który jest współorganizatorem maratonu. Jak przypomniała, wydarzenie powstało z inicjatywy Państwowej Agencji Ukraińskiej ds. Kinematografii i Ukraińskiej Akademii Filmowej.

„Takie pokazy są organizowane na całym świecie. W Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych odbyło się ich już 600. Jako Ukraina! Festiwal Filmowy również organizujemy projekcje charytatywne filmów ukraińskich, które są prezentowane w trakcie maratonu. Odbyło się ich już ponad 60 w całej Polsce, zarówno w dużych kinach i miejscowościach, jak i w malutkich kinach w domach kultury”

– powiedziała.

Bierońska-Lach poinformowała, że środki z pokazów są przekazywane na organizacje wspierające Ukrainę.

„M.in. na Fundację Come Back Alive, ale nie tylko. Pieniądze przekazujemy też na wsparcie ukraińskich twórców, ponieważ mamy z nimi bezpośredni kontakt. Ci sami goście, którzy byli w październiku czy w listopadzie na naszym festiwalu, teraz wstąpili do wojska i walczą. Otrzymujemy od nich osobiste zamówienia, żeby kupić im np. kamizelkę czy buty albo wysłać pieniądze. Tak naprawdę wspieramy naszych przyjaciół festiwalowych, reżyserów, aktorów występujących w filmach ukraińskich”

– zwróciła uwagę.

Pytana o program maratonu, dyrektorka Ukraina! Festiwalu Filmowego podkreśliła, że

„są to najlepsze filmy ukraińskie ostatnich lat”. „W programie znalazło się osiem filmów, w tym trzy tytuły, które w trzech ostatnich latach były ukraińskimi kandydatami do Oscara. Mam tu na myśli „Do domu” Narimana Alieva, „Atlantydę” Walentyna Wasjanowicza i +Złe drogi+ Natalii Worożbyt. Te obrazy koniecznie warto zobaczyć”

– oceniła.

Dodała, że

„nowością jest film, którego premiera odbyła się zaledwie tydzień temu, czyli +Szczedryk+ Olesi Morgunets-Isaenko. „To polsko-ukraińska produkcja co prawda o II wojnie światowej, która toczyła się w Stanisławowie w ówczesnej Polsce – teraz w Ukrainie – ale ta historia bardzo wzruszyła widzów. Praktycznie to samo dzieje się teraz w Ukrainie”

– stwierdziła.

Według Bierońskiej-Lach na szczególną uwagę zasługuje również „U311 Czerkasy” Tymura Jaszczenki, który w niedzielę wieczorem zamknie maraton.

„Film opowiada historię ostatniego statku ukraińskiego, który walczył na Krymie, kiedy w 2014 r. weszły tam wojska – teraz już wiemy, że rosyjskie, a wówczas mówiono „zielone ludziki”. To bardzo ciekawa historia, bo pokazuje, jaka była manipulacja ze strony Rosji na przykładzie załogi statku. Oni w pewnym momencie musieli podjąć decyzję, czy żołnierze zostają w wojsku ukraińskim i muszą opuścić statek, czy też – bo była taka propozycja od dowódców – wstępują do wojska rosyjskiego, a w zamian obiecuje się im większy żołd, mieszkania. Sytuacja jest trudna, dlatego że ci żołnierze ukraińscy są bardzo związani z Rosją, mają np. żony Rosjanki. Jaką podejmują decyzję – warto zobaczyć w filmie”

– zapowiedziała.

Kilku projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami. W sobotę po południu zaplanowano pokaz „Przewodnika” Ołesia Sanina, który zapowie ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. Zaraz po projekcji z warszawską publicznością porozmawia aktorka Irina Sanina i kostiumografka Gala Otenko-Górska. W niedzielne popołudnie po pokazie filmu „Szczedryk” odbędzie się spotkanie z drugą reżyserką i aktorką Anastazją Atamanczuk, a także z aktorami Tomkiem Sobczakiem i Poliną Gromovą.

Organizatorami warszawskiego wydarzenia – obok Ukraina! Festiwalu Filmowego – są: Kinoteka, Ukraińska Państwowa Agencja Filmowa oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Maraton filmowy CinemaAid Ukraine objęła patronatem Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej.

Więcej informacji, w tym harmonogram pokazów, można uzyskać pod adresem: www.kinoteka.pl/. 

PAP

Sali konferencyjnej w MKiDN nadano imię śp. Tomasza Merty

WARSZAWA, KINOTEKA,  CinemaAid Ukraine, KINO, FILMY, KULTURA

numer kontajpg

 

 

 

Exit mobile version