Site icon ZycieStolicy.com.pl

W warszawskim ZOO urodziła się antylopa bongo!

antylopa zoo Warszawa

Samiczka antylopy bongo górskiego, podgatunku krytycznie zagrożonego wyginięciem, urodziła się w warszawskim zoo – poinformował w czwartek miejski ogród zoologiczny. Zwierzak ma już tydzień, a w zoo mieszka sześć takich antylop.

Antylopa to pierwsze dziecko 7-letniej Chilli i 8-letniego Franka.

Poród przebiegł bardzo sprawnie, bez komplikacji. Troskliwa mama od razu wzorowo zajęła się swoim dzieckiem. Pierwszy dzień antylopa w większości przespała wtulając się w mamę, ale też uczyła się ssać mamine mleko szukając nieporadnie źródła pokarmu. W kolejnych dniach była już bardziej aktywna i zaczęła się interesować otaczającym ją światem oraz ciociami, które mieszkają po obu stronach jej boksu

– przekazał w czwartek ogród zoologiczny.

Dziś antylopa skończyła dokładnie tydzień.

Na razie przebywa w Żyrafiarni i nie pokazuje się publice, ale jak tylko dopisze pogoda, już w przyszłym tygodniu odbędzie swój pierwszy spacer po wybiegu zewnętrznym

– informuje zoo.

Antylopy bongo to największe spośród afrykańskich antylop, a przez wielu uważane też za najpiękniejsze. W Afryce mieszkają dwa podgatunki bongo leśnego: bongo nizinne i bongo górskie. Oba podgatunki są zagrożone wyginięciem, a mieszkające w warszawskim zoo bongo górskie ma status krytycznie zagrożonego wyginięciem CR (criticaly endangered).

W naturze żyje zaledwie 80 osobników tego podgatunku

– przypomniało zoo.

Narodziny samiczki w warszawskim zoo to duży sukces hodowlany w skali całego kraju i ważny dla świata, ponieważ zwierzęta są rzadko spotykany w europejskich ogrodach zoologicznych. Hodowla jest ściśle koordynowana przez Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) w ramach Europejskiego Programu Hodowli Zwierząt Zagrożonych Wyginięciem (EEP).

W polskich ogrodach zoologicznych jest jedynie 14 antylop bongo, a niedawno w opolskim zoo, które również ma stadko tych zwierząt, przyszedł na świat samczyk.

PAP/AS

Wirus ptasiej grypy w Warszawskim ZOO

Exit mobile version