W Warszawie powstanie żydowskie liceum. Ostatnie przestało działać w 1968 roku!

Już od września zacznie funkcjonować jedyne żydowskie liceum w Warszawie. Powstanie ono w Zespole Szkół Lauder-Morasha prowadzonym przez fundację Laudera. Szkoła będzie odwoływać się do tradycji żydowskiej.

Chcemy, by było to miejsce otwarte dla wszystkich uczniów, pokazujące, jak czerpać inspiracje i siłę z różnorodności tożsamościowej. Świadomość kultury żydowskiej będziemy łączyć z głęboką nauką i zaangażowaniem społecznym.

 – czytamy na stronie fundacji.

Społeczność licealna będzie decydowała o sobie w sposób demokratyczny, kształtując taką rzeczywistość międzyludzką, jakiej dla siebie pragnie, i ożywiając tradycyjne żydowskie wartości: tikun olam (naprawa świata), równość, odpowiedzialność i współodczuwanie.

Miesięczne czesne w liceum wyniesie sporo bo 1500 złotych. Informacja o utworzeniu żydowskiego liceum w Warszawie ucieszyła ambasadę USA, która zamieściła z tej okazji wpis na Twitterze.

Na opublikowanym zdjęciu widać żydowską parę: Zuzannę Ginczankę (Gincbauer), która ma być patronką liceum oraz Jana Śpiewaka, ojca dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego i byłego posła z ramienia Platformy Obywatelskiej Pawła Śpiewaka oraz dziadka Jana Śpiewaka. Jak deklaruje były prezes „Miasto Jest Nasze” liceum jest otwarte dla każdego. Szkoda, że nie każdego na nie będzie stać..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *