Site icon ZycieStolicy.com.pl

W Warszawie powołano pierwsze w Polsce Centrum Doskonałości Onkologii Precyzyjnej

doctor 650534 640

Pierwsze w Polsce Centrum Doskonałości Onkologii Precyzyjnej oficjalnie powołano w środę w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie. Jednym z głównych jego zadań ma być zapewnienie wielodyscyplinarnej opieki nad pacjentami onkologicznymi z uwzględnieniem charakterystyki molekularnej nowotworu.

W Centrum prowadzone będą badania naukowe, w tym analiza danych pochodzących z praktyki klinicznej. Podejmowane będą także decyzje o badaniach klinicznych, w których m.in. testowane są leki nowej generacji. Do współpracy zaproszono zespoły badawcze, firmy, uczelnie, agencje i stowarzyszenia i organizacje pacjentów.

Dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie prof. Jan Walewski wyjaśnił, że onkologia precyzyjna to nowa dziedzina uwzględniająca genetyczny mechanizm rozwoju poszczególnych nowotworów, który jest inny u każdego pacjenta:

W przypadku takiej choroby jak rak trzustki, nie tylko każdy pacjent ma inną charakterystykę mutacji, ale jeszcze ten sam pacjent w różnych miejscach, np. przy ogniskach przerzutowych, wykazuje ewolucję tych zmian genetycznych. Nie tylko nie ma dwóch pacjentów, którzy mieliby taką samą charakterystykę tego nowotworu, ale ten sam pacjent ma różną charakterystykę zmian nowotworowych w różnych fazach choroby

Powołanie CDOP służy realizacji najważniejszych zadań Narodowej Strategii Onkologii na lata 2020-2030, takich jak podniesienie jakości leczenia onkologicznego oraz wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej. Specjalista, który jest współtwórcą NSO przypomniał, że jednym z założeń Strategii jest to, żeby do 2030 r. było dostępnych w naszym kraju przynajmniej 90 proc. terapii onkologicznych spośród wszystkich refundowanych na terenie UE.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2016 r. różnego typu choroby nowotworowe wykryto u ponad 164 tys. Polaków, a ponad 100 tys. zmarło. W porównaniu do 2014 r. było o 5 tys. więcej zachorowań oraz o 4 tys. więcej zgonów. Podobny wzrost oczekiwany jest w kolejnych latach. Prognozuje się, że za 10 lat, czyli w 2029 r. nowotwory zostaną wykryte u 220 tys. naszych rodaków.

Nie odwołałeś wizyty u lekarza? Zapłacisz karę! Zgadzacie się z pomysłem?

Exit mobile version