W stołecznym szpitalu Południowym hospitalizowane są 22 osoby chore na COVID-19 – poinformowała w czwartek Karolina Gałecka, rzecznik warszawskiego ratusza.
Gałecka dodała, że dwie osoby leżą na oddziale intensywnej terapii Szpitala Południowego.
W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że dzień wcześniej wirusa SARS-CoV-2 wykryto na Mazowszu u 1633 osób.
Szpital Południowy na stołecznym Ursynowie to najnowsza lecznica w Warszawie. Pacjentów przyjmuje od poniedziałku. W placówce leczeni są pacjenci chorzy na COVID-19. Placówka ma 40 tys. metrów kwadratowych, rozłożonych na moduły. Po zakończeniu pandemii stanie się placówką wielooddziałową – z oddziałem ginekologii i położnictwa, chirurgii urazowej, ortopedii, a także chorób wewnętrznych z pododdziałem kardiologicznym. Będzie tam także SOR i laboratorium. Szpital ma własne lądowisko dla helikopterów.
Teraz placówka jest jednym z ośmiu szpitali tymczasowych w województwie mazowieckim, utworzonych w ramach planu zabezpieczenia łóżek „covidowych”. Docelowo może zapewnić 300 łóżek dla chorych na COVID-19, w tym 80 respiratorowych.
Decyzja o budowie szpitala na Ursynowie zapadła blisko dekadę temu dzięki inicjatywie ówczesnej prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz–Waltz. Budowa szpitala trwała od 2016 r., a jej koszt w zdecydowanej większości pokryło miasto.
Z budżetu Warszawy zainwestowaliśmy blisko 400 mln zł, a na ostatniej prostej uzyskaliśmy 22 mln zł wsparcia od wojewody mazowieckiego
– powiedział podczas otwarcia placówki Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy
PAP/AS