W ramach weekendowej akcji „Wpadnij się zaszczepić” każdy, kto skończył 18 lat i ma e-skierowanie, będzie mógł bez rejestracji zaszczepić się jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson. W pięciu stołecznych punktach przez dwa dni łącznie zaszczepionych ma być ponad 20 tys. osób.
W ramach akcji zrealizowanych ma być ok. 10 tys. szczepień, a 11 tys. – w ramach szczepień planowych. Punkty zlokalizowane są w Śródmieściu, w Wawrze, na Białołęce, Targówku oraz Ochocie.
Na piątkowym briefingu prasowym prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wskazał, że obiema dawkami szczepionki zaszczepionych w Warszawie jest 470 tys. osób. Jak podkreślił, w tym względzie „zostało jeszcze sporo do zrobienia”.
W związku z tym, że w ten weekend dostaliśmy więcej szczepionek firmy Johnson&Johnson, inicjujemy naszą akcję „Wpadnij się zaszczepić”. Każdy powyżej 18 roku życia, kto ma e-skierowanie – nie trzeba się zarejestrować – będzie mógł przyjść do jednego z warszawskich punktów szczepień powszechnych i się zaszczepić
– poinformował Trzaskowski.
Jak mówił, obecnie wszyscy jesteśmy świadkami sytuacji, w której zainteresowanie szczepieniami spada.
My będziemy przez cały czas zachęcać wszystkich do szczepień (…), ułatwiać możliwość zaszczepienia się, oczywiście w miarę tego, jak rządzący będą nam dostarczać szczepionki
– powiedział.
Cztery warszawskie punkty szczepień powszechnych zaczęły działać w połowie maja. Uruchomiono je na Śródmieściu, Białołęce, Targówku i w Wawrze. Największy z nich jest na stadionie Legii. Pozostałe zlokalizowane są w Białołęckim Ośrodku Sportu przy ul. Strumykowej 21, w Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Ossowskiego 25 oraz w Wawerskim Centrum Kultury przy ul. Żegańskiej 1a.
Obecna na briefingu wiceprezydent miasta Renata Kaznowska podkreślała, że przez najbliższe dwa dni wszystkie z tych punktów będą pracowały na „pełnych obrotach”. „Myśmy uruchamiali na Legii ok. 15-18 stoisk, teraz uruchomimy wszystkie 30. Liczymy na to, że będzie to szło bardzo szybko, bardzo sprawnie” – powiedziała. Podkreśliła też, że w akcję jako piąty punkt włączył się SZPZLO Warszawa-Ochota przy ul. Szczęśliwickiej 36.
Przed nami olbrzymia akcja, a także bardzo duże wyzwanie organizacyjne, ponieważ chcemy w ciągu dwóch dni zaszczepić ponad 21 tysięcy mieszkańców, z czego 10 tys. to „Wpadnij się zaszczepić”, a 11 tys. to osoby zapisane na poszczególne listy
– mówiła wiceprezydent.
W ramach akcji punkt szczepień na stadionie Legii będzie dysponował dodatkowymi 2 tys. dawek, punkty w Wawrze oraz na Ochocie dostaną ich po 1,4 tys., natomiast do punktów na Białołęce i Targówku trafi po 3 tys. dawek.
Kaznowska poinformowała jednocześnie, że ratusz wystąpił do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych o to, by w czerwcu do stołecznych punktów szczepień powszechnych trafiło łącznie 300 tys. dawek szczepionek.
Dzisiaj nie wiemy jeszcze, ile tych szczepionek dostaniemy, mamy już zaofertowane ponad 100 tys., ale cały czas rozmawiamy z RARS. Te uzgodnienia są dobre, owocne
– powiedziała.
Pytana o to, czy ze względu na przesunięcia w dostawach szczepionek występują problemy z podaniem drugiej dawki, Kaznowska przyznała, że zdarzają się takie sytuacje.
W trochę mniejszej ilości te problemy notujemy z Pfizerem (…), jest duży problem z AstraZenecą. Na tej moment punkty raportują mi 180 przypadków, gdzie został przekroczony 12. tydzień, kiedy powinna być podana druga dawka
– powiedziała wiceprezydent miasta.
PAP/AS
Rząd przygotował loterię Narodowego Programu Szczepień. Na czym polega?