Site icon ZycieStolicy.com.pl

W Rembertowie o dezinformacji 

dezinformacji 

W Rembertowie o dezinformacji

16 września 2022 r. w Akademii Sztuki Wojennej szef MON Mariusz Błaszczak zainaugurował kolejną edycję konferencji Akademickiego Centrum Komunikacji Strategicznej – „Niepodległość informacji”.

Konferencja dotyczyła zmian, jakie w globalnej komunikacji spowodowała agresja Rosji na Ukrainę.

W szczególności uczestnicy zajęli się informacyjnym wymiarem wojny i rolą komunikacji strategicznej dla rządów i sił zbrojnych oraz roli mediów podczas konfliktu zbrojnego.

A mówiąc dokładniej, mowa była o wyzwaniach związanych z zarządzaniem komunikacją oraz współpracą między mediami i instytucjami publicznymi choćby w  kontekście wydarzeń na Ukrainie spowodowanych agresją Rosji.

Duża część spotkania została poświęcona social mediom.

– „W XXI wieku przy wykorzystaniu mediów społecznościowych mamy z jednej strony wielką szansę, żeby dotrzeć z prawdziwą rzetelną informacją do bardzo szerokich grup odbiorców, ale z drugiej strony media społecznościowe są przedmiotem ataku, są wykorzystywane do siania dezinformacji” – podkreślił minister Błaszczak.

Szef MON przypomniał, że Polska mierzyła się w ub. roku z atakiem hybrydowym dokonanym na granicy przez białoruski reżim. Zaznaczył, że żołnierze Wojska Polskiego, wspierając Straż Graniczną, utrzymali granicę polską, która jest jednocześnie granicą UE.

Niestety, ale w tym kontekście duża część mediów w Polsce nie zdała egzaminu. A nawet odegrała rolę szkodzącą szeroko rozumianym interesom bezpieczeństwa Państwa.

Obecność stałej i systemowej kampanii dezinformacyjnej w chwili kryzysu państwowego, prowadzonego de facto w interesie Rosji,  powinno być więc traktowana jako spójny element działań wymierzonych w Polskę.

Warto przypomnieć, iż w maju br. w Sokółce, ACKS zorganizowało konferencję „Granica Dezinformacji”. Wydarzenie poświęcone było problematyce podatności właśnie na dezinformację o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Z kolei pierwsza edycja konferencji „Niepodległość informacji” odbyła się rok temu na Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie i zainicjowała debatę dot. dezinformacji oraz roli, kształtu i znaczenia komunikacji we współczesnej sytuacji geopolitycznej.

 

Exit mobile version