Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży, w którym świadczone będą usługi psychoterapeutyczne oraz leczenie psychiatryczne w ramach poradni psychiatrycznej i oddziału dziennego, zostało otwarte w poniedziałek w Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.
Psycholożka kliniczna i kierowniczka projektu w Instytucie Centrum Zdrowia Dziecka Marta Bąkowska przypomniała, że pierwsze Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego w Warszawie zostało otwarte na Bielanach. Nowo otwarta placówka będzie służyć mieszkańcom trzech stołecznych dzielnic: Żoliborza, Bemowa oraz Wawra.
Poinformowała, że w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży została uruchomiona infolinia pod numerem 512 266 463, na którą mogą dzwonić pacjenci w celu uzyskania pomocy.
„Już na infolinii zostaje uruchomiony proces diagnostyczny. Pracujący tam psycholog zbiera podstawowy wywiad, podczas którego ustala, z czym się zgłasza dana osoba, jakie jest natężenie tego problemu, jak długo on trwa i jak szybko powinna być udzielona pomoc”
– zastrzegła Bąkowska.
Dodała, że po kontakcie z infolinią pacjent zostaje przekierowany do zespołu pierwszego kontaktu, który diagnozuje problem.
„Następnie pacjent zostaje przekierowany bezpośrednio do Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego, gdzie świadczymy usługi psychoterapeutyczne oraz leczenie psychiatryczne, zarówno w ramach poradni psychiatrycznej jak i oddziału dziennego, jeśli dziecko nie jest w stanie realizować obowiązku szkolnego”
– powiedziała.
Jak zaznaczyła, celem jest usprawnienie procesu powrotu do zdrowia.
„Pomagać w tym będzie terapeuta środowiskowy, który będzie pilnował realizacji indywidualnego planu zdrowienia ustalonego w trakcie diagnozy. To ma być pomoc w wejściu z powrotem na ścieżkę zdrowia”
– stwierdziła.
Bąkowska poinformowała, że pomoc udzielana w ŚCZP obejmuje pracę nie tylko z dzieckiem, ale z całą jego rodziną. Podkreśliła, że opieką psychologiczną w ramach projektu objęte zostanie ok. 1600 rodzin, które odbędą w placówce co najmniej 15 wizyt konsultacyjnych.
„Innowacyjne jest, że my, jako psychoterapeuci i diagności dbający o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, wychodzimy ze swoich foteli do środowiska pacjenta. Oznacza to, że możemy odbywać wizyty domowe, spotykać się z nauczycielami, wychowawcami przedszkoli oraz pracownikami placówek, w których dzieci już były objęte opieką. Dotychczas pacjenci byli przekierowywani z opinią i zaświadczeniem od instytucji do instytucji. Dzisiaj to my, specjaliści, bierzemy na siebie tę odpowiedzialność i kontaktujemy się z tymi placówkami”
– wyjaśniła.
Zastrzegła, że w nowo otwartej placówce stworzono przestrzeń, która nie przypomina szpitala lub innej placówki medycznej, ale ma stwarzać wrażenie miejsca przytulnego, zapewaniającego poczucie bezpieczeństwa.
„Mamy tu aromaterapię i muzykoterapię. Wizualna strona ośrodka okazuje się niezwykle ważnym elementem procesu zdrowienia dla pacjentów”
– dodała.
„W dobie pandemii najczęstszymi problemami, z jakimi zmagają się dzieci, są zaburzenia lękowe, fobie, zaburzenia nastroju, zaburzenia autodestrukcyjne, samookaleczanie, zaburzenia odżywiania, problemy w relacjach oraz problemy rozwojowe”
– wymieniła Bąkowska.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińskiej-Jedynak zaznaczyła, że w województwie mazowieckim działa obecnie 5 placówek, które realizują zadania w zakresie opieki psychiatrycznej i psychologicznej nad dziećmi i młodzieżą.
„W ramach ŚCZP pomoc otrzyma 1,5 tys. dzieci i młodzieży. Wsparciem będzie objętych również 2 tys. rodziców i opiekunów, poprzez działania realizowane nie tylko w tym pięknym, wyremontowanym miejscu, ale świadczone również w miejscu zamieszkania, nauki i spotkań. To bardzo ważny projekt”
– oceniła.
Dyrektor Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży dr Tomasz Rowiński poinformował, że w placówce wdrażany będzie model EZRA, czyli system wsparcia dla dzieci i rodzin, wyróżniający się podejściem teoretyczno-praktycznym oraz uwzględnieniem sieci wsparcia społecznego, a także środowiska dzieci i młodzieży w procesie leczenia.
„Z różnych badań i analiz, ale także naszych doświadczeń wynika, że ten model jest jedyną odpowiedzią na problemy rodzin, dzieci i młodzieży. Dziecko funkcjonuje w szkole, w poradni, funkcjonuje również na podwórku. Cała reforma psychiatrii zmierza do tego, żeby to oparcie środowiskowe było jak najbardziej szerokie, adekwatne i dostosowane do potrzeb”
– wyjaśnił.
Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego to miejsca środowiskowej pomocy psychologicznej dla osób doświadczających kryzysów psychicznych. Multidyscyplinarne zespoły zdrowia psychicznego składają się z lekarzy, pielęgniarek, psychologów i psychoterapeutów, terapeutów środowiskowych, asystentów zdrowienia, pracowników pomocy społecznej i trenerów profilaktyki. Wraz z partnerami projektu obejmują oni wsparciem medycznym i społecznym zarówno dorosłych, jak dzieci i młodzież wraz z ich rodzinami, szkołą i siecią wsparcia.
źródło: PAP/ zdjęcie ilustracyjne
WARSZAWA, CENTRUM ZDROWIA DZIECKA, ŚRODOWIKOWE CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO DLA DZIECI I MŁODZIEZY, POMOC. ZDROWIE PSYCHICZNE