W 2020 roku doszło do ponad 3 tysięcy więcej włamań z kradzieżami, niż w ubiegłych latach. Warto wiedzieć, że złodzieje w charakterystyczny sposób oznaczają miejsca rabunku.
Włamania rzadko są spontaniczne, czy przypadkowe. Przestępcy zwykle dokładnie przygotowują się do akcji, skrupulatnie obserwując zwyczaje swoich ofiar, na przykład sprawdzają, o której godzinie lokatorzy wychodzą do pracy, albo kiedy wyruszają na dłuższy weekend.
Często zdarza się, że włamywacze ”badają teren”, zanim przystąpią do akcji. Udają wówczas pracownika spółdzielni, elektryka lub listonosza. W ten sposób bez trudu mogą sprawdzić jak wygląda klatka schodowa, gdzie znajduje się garaż, jakie istnieją najprostsze drogi ucieczki i, co najistotniejsze – w których miejscach znajdują się kamery monitoringu.
Profesjonaliści są w stanie ustalić, kiedy mieszkanie jest puste, gdy światło pali się wewnątrz w określonych godzinach lub, gdy nie widać samochodu na podjeździe. Warto zwrócić uwagę na skrzyknę na listy – dawno nie opróżniana również stanowi wskazówkę dla włamywacza.
Dość popularną praktyką jest oznaczanie mieszkań za pomocą znaków na chodniku lub ścianach – kółka lub znak X mogą symbolizować cenne łupy, inne figury geometryczne zaś – ostrzeżenie przed alarmem lub wcześniej dokonany rabunek. Znak trójkąta może symbolizować mieszkanie zamieszkiwane przez samotną kobietę, zygzak – obecność psa w mieszkaniu.
Symbole są jednak różnorodne i odnoszą się również do godzin i dni tygodnia, w których przestępcy muszą uważać na obecność lokatorów.
Niecodziennych symboli, które pojawiają się na klatkach schodowych nie można lekceważyć. Jeśli coś nas zaniepokoi – powinniśmy powiadomić policję o naszych obawach.
Funkcjonariusze znają metody działania przestępców i są w stanie ocenić potencjalnie niebezpieczną sytuację.
Warto obserwować swoje najbliższe otoczenie i poprosić sąsiadów o czujność podczas naszej nieobecności.
Policja ustala tożsamość osób, które wbiegły do tunelu metra
ZŁODZIEJE, KRADZIEŻE, OZNACZANIE MIEJSC RABUNKU, WŁAMANIA