Site icon ZycieStolicy.com.pl

Uwaga warszawiacy! Od jutra utrudnienia na Wisłostradzie

kolektor sciekowy

Od środy, 26 stycznia, rozpoczną się prace przy budowie kolejnego etapu kolektora Wiślanego. Zwężone będą pasy na jezdni Wisłostrady w kierunku Gdańska, tuż za mostem Śląsko-Dąbrowskim – poinformował stołeczny ratusz.

Budowa kolektora Wiślanego została podzielona na trzy etapy. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji na budowę odcinka w rejonie mostu M. Skłodowskiej-Curie podpisało umowę w listopadzie ubiegłego roku. Obecnie toczą się tam prace przygotowawcze. Na kolejnym odcinku, do mostu Gdańskiego, roboty już trwają. Właśnie ruszają prace przy kolejnym odcinku – pomiędzy mostem Gdańskim a mostem Śląsko-Dąbrowskim.

W środę rozpoczną się wykopy – tzw. komór startowych dla tarczy drążącej. Będą one zlokalizowane w pasie dzielącym jezdnie.

Dla zachowania bezpieczeństwa zarówno pracowników, jak i kierowców poruszających się w rejonie robót, na jezdni Wisłostrady w kierunku Gdańska wygrodzony zostanie fragment lewego pasa. Przekrój jezdni pozostanie bez zmian – nadal dostępne będą trzy pasy, ale nieco węższe (pomiędzy 2,75 a 3,25 m)

– zaznaczył ratusz. Utrudnienia rozpoczną się od wyjazdu z ul. Grodzkiej i będą obowiązywały na odcinku ok. 320 metrów.

Wodociągowcy planują pracować w tym miejscu przez minimum trzy miesiące, do końca kwietnia.

Kolektor Wiślany pozwoli czasowo zatrzymywać nadmiar ścieków i wód opadowych spływających z terenu lewobrzeżnej Warszawy. Następnie, będą one kierowane poprzez planowaną w ramach tej inwestycji, przepompownię „Wiślaną” do oczyszczalni ścieków „Czajka”.

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach unijnego projektu, który obejmuje także budowę kolektorów: Lindego Bis i Mokotowskiego Bis oraz centralnego systemu sterowania siecią kanalizacji ogólnospławnej. Integralnym elementem tego projektu jest także oddany w tym roku zbiornik retencyjny na terenie Zakładu „Czajka”.

Cały kolektor będzie miał długość 9,5 km i powstanie na głębokości od 6 m do 15 m wzdłuż ulic: Wybrzeże Kościuszkowskie, Wybrzeże Gdańskie i Wybrzeże Gdyńskie. Jego podstawowa średnica wyniesie 3,2 m, dzięki czemu będzie w stanie pomieścić ok. 50 tys. m3 ścieków i wód opadowych. Jest to pojemność odpowiadająca ponad 13 basenom olimpijskim.

PAP/AS

Remont wiaduktów na Trasie Łazienkowskiej – zmiany w komunikacji miejskiej

Exit mobile version