Site icon ZycieStolicy.com.pl

Ukraiński biznesmen Dmytro Firtasz ma plan. Polska stanie się hubem gazowym?

Firtasz

Dmytro Firtasz, ukraiński przedsiębiorca i prezes Grupy DF, zaprezentował ambitny projekt utworzenia w Polsce hubu gazowego. Czy jego inicjatywa ma szansę powodzenia?

Propozycja biznesowa Firtasza zakłada przygotowanie strategicznego węzła gazowego w Polsce. Miałby on służyć jako kluczowa droga importu skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA przez Polskę do Ukrainy i innych europejskich państw. W marcu 2023 roku Ukrainiec zdecydował się na upublicznienie swoich planów podczas wywiadu dla „Pulsu Biznesu”. Wizja ukraińskiego przedsiębiorcy przewiduje rozwój infrastruktury w Polsce w celu uczynienia z naszego kraju strategicznego centrum gazowego na arenie międzynarodowej. Na potrzeby tego przedsięwzięcia Firtasz zdążył już założyć spółkę West Stream Energy, a także zakupić budynek w centrum Warszawy. Co więcej, Ukrainiec jest po wstępnych negocjacjach z poprzednią władzą, a teraz zamierza kontynuować rozmowy w ramach nowej koalicji.

Wielka szansa dla Polski?

Robert Shetler Jones, reprezentujący Firtasza w Polsce, podkreślił, że kluczowym aspektem strategii biznesowej ukraińskiego przedsiębiorcy jest zapewnienie korzyści wszystkim stronom zaangażowanym w sektor energetyczny, włączając w to dostawców, konsumentów i kraje tranzytowe. Plan opiera się na transporcie LNG z USA do Polski drogą morską, a następnie dystrybucji gazociągami na Ukrainę i do innych państw UE. Polska miałaby odegrać główną rolę jako kraj tranzytowy, co przyniosłoby korzyści nie tylko gospodarce, lecz także zwykłym obywatelom. Dodatkowo Firtasz planuje rozwój handlu tytanem. Prognozowane wydatki na te projekty w Polsce mogą sięgać miliardów euro.

– Ukraina potrzebuje gazu. Stara infrastruktura przebiegała przez Rosję. Dziś szukamy nowych perspektyw, a geografia jest jasna. Polska ma szansę stać się głównym krajem tranzytowym i skorzystają na tym miliony. W ten sposób Polska ma szansę stać się regionalnym hubem gazowym, a Ukraina otrzyma potrzebny jej surowiec. Infrastruktura gazowa łącząca świat przez Polskę z Ukrainą istnieje, ale wymagałaby inwestycji i rozwoju. To, kto jest silnym hubem gazowym, ma wpływ na cenę surowca. Aby stać się takim hubem, Polska musi przetwarzać duże ilości gazu. W tej chwili polski rynek nie przesyła wystarczających wolumenów, aby mieć taki wpływ. Tymczasem myślimy o przyszłych wolumenach rzędu 20 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie – oznajmił Robert Shetler-Jones w rozmowie z portalem DoDzeczy.pl.

Proukraiński czy prorosyjski?

Według Dmytro Firtasza, który ostatnio wypowiadał się również na temat trwającej wojny na Ukrainie, Putin nigdy nie wyjdzie zwycięsko z tego konfliktu. „Czas to zakończyć. Nie będzie tu zwycięstwa. Im dłużej trwa ta wojna, tym gorzej dla społeczeństwa rosyjskiego. Nie tylko dla Ukraińców” – ocenił. Najprawdopodobniej Rosjanie nie zareagowali dobrze na tę deklarację i dlatego postanowili skonfiskować jego aktywa na Krymie oraz zniszczyć fabryki w Donbasie. Nawet sprawa sprzed lat, czyli udział Firtasza w strategicznym projekcie we współpracy z Gazpromem, nie była tutaj czynnikiem łagodzącym. A jeśli chodzi właśnie o różne podobne „kontrowersje”, o których można przeczytać w mediach na temat bohatera tego artykułu, to warto podkreślić, że jego prawnicy toczą obecnie walkę z administracją USA. Otóż Amerykanie domagają się ekstradycji Firtasza w związku z domniemaną międzynarodową korupcją. Sam zainteresowany traktuje jednak te oskarżenia w kategoriach czysto politycznych. Biznesmen prowadzi obecnie swoje interesy z Austrii i stara się oczyścić z zarzutów o „prorosyjskość” na drodze sądowej.

Nadmieńmy, że według Ukraińskiej Agencji Informacyjnej spółki wchodzące w skład Grupy DF należącej do Dmytro Firtasza – jak wskazują wyniki za 2023 rok – odprowadziły łącznie ponad 3,25 mld hrywien podatków do ukraińskiego budżetu państwa, a w tym: 1,46 mld UAH w ramach VAT, 584,3 mln UAH jednorazowych składek na ubezpieczenie społeczne, 596,6 mln UAH podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i 259,9 mln UAH podatku dochodowego. W sumie pomoc przedsiębiorstw Firtasza dla Ukrainy w minionym roku wyniosła 933,8 mln hrywien. Jak dowiadujemy się dzięki portalowi DoRzeczy, DF Group jest mocno zaangażowana w pomoc Ukraińcom poprzez realizację projektów odbudowy infrastruktury miejskiej, np. pod kątem zapewnienia mieszkańcom kraju czystej wody, a także szeregu inicjatyw mających na celu poprawę bezpieczeństwa cywili w ukraińskich miastach.

Czy zatem oferta Firtasza dla Polski jest naprawdę korzystna? Jedno jest pewne – warto ją rozważyć. W wizji ukraińskiego biznesmena nasz kraj stanowi wymarzony ośrodek, w którym można byłoby rozpocząć przygotowania do wdrożenia programu odbudowy Ukrainy, gdy konflikt dobiegnie już końca. Karty są na stole, a od rządzących zależy, jak podejdą do negocjacji i czy zdołają wywalczyć dla Polski naprawdę korzystny układ.

Źródło: DoRzeczy.pl, pb.pl

Fot. Wikipedia

Exit mobile version