Wiosną likwidator TVP Daniel Gorgosz przesłał do szefa KRRiT projekt Karty Powinności na lata 2025-2029. Według dokumentu zniknąć ma 7 kanałów, których wyniki oglądalności nie są zadowalające.
Proponuje się natomiast zmniejszenie liczby programów wyspecjalizowanych o siedem kanałów, poprzez konsolidację trzech z nich (Historia, Nauka, Dokument) w jeden program (TVP Wiedza), powstały z przekształcenia TVP Historia i uzupełnienia jego oferty o elementy z dotychczasowych programów TVP Dokument i TVP Nauka, a także likwidację kolejnych pięciu programów (trzy z nich to kanały internetowe): Kultura 2, Historia 2, ABC2, Kobieta, Alfa. Propozycja ta wynika z trwającej w TVP restrukturyzacji, w ramach której celowe jest zaniechanie działalności nierentownej, a jednocześnie nieprzynoszącej znacznej wartości publicznej
— napisał Daniel Gorgosz, likwidator neo-TVP. https://wpolityce.pl/media/705725-neo-tvp-chce-likwidowac-kanaly-sprzeciw-rady-programowej
Rada Programowa TVP negatywnie zaopiniowała projekt korekty planów programowo-finansowych publicznego nadawcy na rok 2025, ponieważ dokument zakładał likwidację 3 kanałów tematycznych telewizji polskiej.
KRRiT powinna podjąć decyzję w sprawie kart powinności do połowy listopada. Nie wiadomo jak się zachowa, zwłaszcza wybrani przez PiS i prezydenta członkowie Rady.
Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/telewizja-polska-ard-zdf-3sat-arte-zdf-neo-ard-one-likwidacja-oszczednosci-petycja-koniec-2
Aktualnie TVP udostępnia następujące kanały: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Sport, TVP Historia, TVP ABC, TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Historia 2, alfa TVP, TVP ABC 2, TVP Kultura 2, Belsat TV, TVP World, TVP Seriale i TVP HD oraz 16 oddziałów terenowych TVP3. TVP jest także nadawcą kanału internetowego TVP Parlament. Łącznie zatem TVP udostępnia 22 kanały telewizyjne i 16 regionalnych.
Tak duża liczba kanałów nie ma oczywiście żadnego uzasadnienia, oprócz … zapewnienia dochodów określonym osobom. O żadnej efektywności nie ma mowy?
stwierdzał dr Daniel Alain Korona, pełnomocnik ZZR KORONA w styczniu br, który postulował redukcję co najmniej o połowę liczby wszystkich kanałów.
W pierwszej 20 kanałów pod względem oglądalności zaledwie jest 6 stacji telewizji publicznej. Prawda jest taka, że większość kanałów telewizyjnych jest mało, żeby nie rzec rzadko oglądana.
https://zyciestolicy.com.pl/czy-22-kanaly-telewizji-publicznej-potrzebne/
A zatem czemu planuje się likwidację tylko 7 kanałów, a nie większej liczby? Czy nasze państwo i społeczeństwo jest aż tak bogate, że można szastać pieniędzmi na prawo i lewo?