Mamy poczucie chaosu informacyjnego, którego ofiarami padają mieszkańcy naszego miasta; mamy także mnóstwo pytań m.in. o tempo szczepień, które jest zdecydowanie niezadowalające – ocenił w piątek na prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na konferencji podsumowującej pierwszy tydzień szczepień seniorów.
W piątek w Szpitalu Południowym odbyła się konferencja prasowa podsumowująca pierwszy tydzień szczepień warszawskich seniorów przeciwko COVID-19, w której wzięli udział m.in. prezydent stolicy Rafał Trzaskowski i specjalista chorób zakaźnych dr Paweł Grzesiowski.
Trzaskowski, odnosząc się do prowadzonej akcji szczepień, wskazał, że ma poczucie chaosu informacyjnego, którego ofiarami padają mieszkańcy Warszawy.
Nasi mieszkańcy zwracają się do nas o odpowiedź na pytania dotyczące samej rejestracji, tempa szczepień. To tempo jest zdecydowanie niezadowalające
– ocenił Trzaskowski.
Dodał, że w Warszawie mieszka ponad 100 tys. osób w wieku powyżej 80 lat, ale miasto dostało w tym tygodniu „niecałe 3 tys. szczepionek” przeciwko COVID-19.
Wszyscy martwimy się o tempo szczepień, dlatego że jeżeli te szczepienia będą przebiegały w takim tempie, to będą pojawiały się same problemy i niestety ten proces będzie trwał zdecydowanie za długo
– powiedział.
Podkreślił, że jednym z podstawowych postulatów, które zgłaszały samorządy jest prośba o weryfikację danych na rządowej stronie o punktach szczepień i informacji udzielanych na infolinii NFZ.
Mamy sporo sygnałów, że mieszkańcy byli zapisywani do punktów szczepień, które nie funkcjonują, że np. inwalidzi byli odsyłani do Radomia, a seniorzy powyżej 70 lat np. do Siedlec
– mówił.
Zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska przekazała, że w mieście jest ponad 250 tys. seniorów, z czego ponad 100 tys. to seniorzy w wieku 80+, zaś 150 tys. to seniorzy w wieku 70+.
Kaznowska dodała, że zgodnie z decyzją wojewody samorząd przygotował system do obsługi seniorów posiadających orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu znacznym. Jak wskazała, osoby takie mogą się kontaktować bezpośrednio na numer telefon WAWA TAXI bez barier 22 333 4444, czyli korporacji wybranej do obsługi osób z orzeczeniami.
Z kolei seniorzy, którzy nie mogą samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień, mogą kontaktować się na miejski numer 19 115.
Tam nasi koordynatorzy udzielą wszelkich informacji związanych z dalszą procedurą zamówienia transportu
– powiedziała Kaznowska.
Kaznowska dodała, że obecnie potrzebę transportu zgłosiło prawie 1 tys. osób.
Zorganizowaliśmy zespoły wyjazdowe, jest ich kilkanaście. Prawie przy każdym ZOZ mamy zespół wyjazdowy, ale mamy absolutne poczucie, że nie będziemy w stanie naszymi zespołami wyjazdowymi zorganizować transportu dla wszystkich chętnych
– oceniła.
Zwróciła też uwagę na potrzebę zmotywowania w tej kwestii prywatnych placówek medycznych.
Specjalista chorób zakaźnych dr Paweł Grzesiowski, odnosząc się do akcji szczepień, zwrócił uwagę na trzy kwestie – mały udział w szczepieniach lekarzy POZ, potrzebę powstania mobilnych zespołów wyjazdowych oraz na potrzebę organizacji punktów szczepień masowych w dużych miastach.
Grzesiowski zaznaczył, że na 20 tys. gabinetów POZ zaledwie 2,5 tys. włączyło się do szczepień.
Z medycznego punktu widzenia jest to fatalne, bo pacjenci zgłaszają się nie do swoich ZOZ
– powiedział.
Dodał, że w związku z tym lekarze nie mają wiedzy o ich stanie zdrowia.
Dodał, że system, który funkcjonuje w oparciu o jeden centralny magazyn, z którego na całą Polskę rozwożone są transporty szczepionek do wszystkich punktów szczepień, których jest 6 tys. całkowicie – z punktu widzenia przyszłościowego – niewydolny.
Podkreślił, że punkty szczepień masowych powinny być modelem dla dużych miast.
Z naszego punktu widzenia, po miesiącu jest czas na weryfikację programu szczepień w Polsce, na dokonanie gruntownych zmian
– powiedział.
PAP/AS
Trzaskowski broni “warszawskiej reprywatyzacji” oskarżeniami o antysemityzm