We wtorek, 29 października, we wczesnych godzinach porannych, do Miasteczka Wilanów dojechał pierwszy tramwaj z pasażerami. Punktualnie o 3:46 pierwszy tramwaj wyjechał z zajezdni Mokotów na nową linię 16 do Wilanowa. Przed 4:30 dojechał do terminala przy Branickiego.
Podczas oficjalnego otwarcia nowego połączenia tramwajowego w stolicy prezydent Rafał Trzaskowski podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do wybudowania tej trasy. Wspomniał również o wsparciu finansowym z budżetu Unii Europejskiej.
Z Wilanowa wyruszają dwie linie tramwajowe: 14 – prowadząca do Politechniki i na Ochotę oraz 16, która dowozi pasażerów na Marszałkowską, a dalej do ronda Radosława i pętli Piaski (połowa kursów na skróconej trasie do Muranowskiej). Tramwaje linii 14 odjeżdżają w godzinach szczytu co 8 minut, a linii 16 – co 4 min. W ciągu godziny przewidziano więc 22-23 odjazdy. https://tramwajdowilanowa.pl/tramwaj-zawiozl-pierwszych-pasazerow-do-wilanowa-2/
Nie odbyło się bez wpadek ortograficznych z nazwą przystanku na Wilanowie.
Okazuje się, że w wyniku tej inwestycji nie tylko nie ułatwiono, ale wręcz utrudniono życie mieszkańcom Mokotowa. I nie chodzi tylko o wciąż nie ukończone roboty na ulicy Jana III Sobieskiego, zniszczenie ścieżek rowerowych (Vivat ekologia), kładek nad ulicą (teraz niepełnosprawni muszą przejść bezpośrednio przez ulicę, zniszczone drzewa, przesunięte przystanki autobusowe, wszechobecny kurz i kamienie oraz utrudnienia w ruchu. To można by przełknąć, choć nadal nic nie jest ukończone (i nie wiadomo kiedy będzie).
Linię tramwajową urządzono na środki drogi, zamiast na jednym z poboczy. W efekcie ruch uliczny będzie z obu stron do tramwaju, zwiększając w ten sposób ruch pieszy i utrudnienia na drodze. Ale to nie wszystko
2 listopada br. w alei Rzeczypospolitej, na nowej trasie tramwajowej do Wilanowa zderzył się samochód osobowy oraz tramwaj. Do zdarzenia doszło po godzinie 10. Samochód ma mocno uszkodzony przód, na jezdni i torowisku leżały części karoserii.
– To kolizja. Brał w niej udział tramwaj linii 16. Kierowca samochodu osobowego został opatrzony na miejscu zdarzenia. Trwa oczekiwanie na przyjazd policji i pogotowia sygnalizacji świetlnej. Do kolizji doszło przy wyjeździe z osiedla
– poinformował Witold Urbanowicz, rzecznik prasowy tramwajów warszawskich. Jak powiedział rzecznik, to nie jest pierwsza kolizja na nowej trasie. Ruch przywrócono ok. godz. 11.15. https://tvn24.pl/tvnwarszawa/wilanow/warszawa-zderzenie-na-nowej-trasie-tramwaju-do-wilanowa-st8162725
A zatem przez ponad godzinę mieszkańcy Mokotowa nie mieli transportu tramwajowego, a co jeżeli nastąpi awaria prądu, tramwaj się zepsuje na torach. Jak mieszańcy będą dojeżdżać do Śródmieścia, skoro równocześnie likwidowane są połączenia autobusowe (nr.501 i 522, a rozkład 519 uległ zmianie). Gdy jeden autobus się zepsuje, weźmie się następny, ale gdy tramwaj ulegnie uszkodzeniu na torze, to blokuje całą linię.
Tramwajem miało być szybciej. Może w godzinach szczytu, gdy są korki ale … Po porannej konferencji 29.10 Rafał Trzaskowski uczestniczył w przejeździe do centrum Warszawy, który trwał około 40 minut, co było znacznie dłużej, niż pierwotnie zapowiadano (https://www.se.pl/warszawa/tramwaj-do-wilanowa-wlecze-sie-40-minut-do-centrum-rafal-trzaskowski-zlozyl-obietnice-aa-Mpu3-TJ2M-9zKj.html). Zgodnie z normalnym rozkładem przejazd od przystanku przy ul. Bonifacego do Centrum tramwajem ma wynieść 23 minuty, autobusem – 19 minut. A zatem tramwajem jest dłużej o 4 minuty.
Mieszkańcom obiecywano wygodę, a jak jest? Otóż w tramwaju linii nr 16 jest tylko … 31 miejsc siedzących. Pozostali pasażerowie muszą być na stojąco. Z kolei w autobusie trójdrzwiowym Solaris Urbino 15 jest 51 miejsc siedzących (https://pl.wikipedia.org/wiki/Solaris_Urbino_15) a w przegubowym typu Solaris Urbino 18 jest do 53 miejsc siedzących (https://pl.wikipedia.org/wiki/Solaris_Urbino_18). W dzisiejszych czasach gdy obserwujemy często brak ustępowania miejsca osobom starszym lub kobietom (co widać w wykonaniu prezydenta Rafała Trzaskowskiego), niewątpliwie dla tych ostatnich może to być dodatkowe utrudnienie.
Miało być efektywniej, szybciej i wygodniej. Miało ….