Site icon ZycieStolicy.com.pl

Tradycja i nowoczesność w działaniu. Stołeczna OT

Tradycja
Tradycja i nowoczesność w działaniu. Stołeczna OT
Od klasy mundurowej przez obywatelską aktywność, choćby w Związku Strzeleckim po Dobrowolną Służbę Przygotowawczą. 
Kończąc na obronie Stolicy. W zaszczytnej formacji. A przecież mowa nie tylko o działaniach stricto wojskowych. Formacja nastawiona jest także na działania poszukiwawcze i ratownicze.
O czym na łamach Życia Stolicy, wielokrotnie pisaliśmy:
https://zyciestolicy.com.pl/warszawscy-ochotnicy-juz-w-rembertowie/
Dowódca Stołecznej Brygady w tym kontekście mówi tak: „Rekrutacja bezpośrednia! Działania celowane, wykorzystanie zasięgów liderów opinii! Pokazywanie wojska w sposób naturalny, a nie nadęty i przejaskrawiony!”.
– „To jest sposób na rekrutację!” – dodaje płk Marek Pietrzak, wspomniany dowódca warszawskich terytorialsów.
Warto przypomnieć, że w tym roku mieliśmy 5. rocznicę istnienia formacji. Powołania WOT. Zbudowano w tym czasie formację liczącą ponad 35 tys. żołnierzy ochotników.
Powstało 18 brygad Obrony Terytorialnej i Centrum Szkolenia WOT. Uruchomiona została również szkoła podoficerska SONDA i kurs kształcący kadry oficerskie – Agrykola.
Terytorialsi wielokrotnie uczestniczyli w akacjach przeciwkryzysowych i pomocowych.
Nie wolno zapominać także o operacji wsparcia Straży Granicznej i wojsk operacyjnych w związku z napiętą sytuacją na granicy z Białorusią.
Warto przypomnieć, że ojcem WOT jest Antoni Macierewicz. I to on, ówczesny minister ON Antoni Macierewicz we wrześniu 2016 roku wyznaczył płk (obecnie generała) Wiesława Kukułę na stanowisko dowódcy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT).
Na koniec, należy odnotować, że obecnie nadal trwa rekrutacja do warszawskiej OT.
Exit mobile version