“Afera amunicyjna” jest od kilku miesięcy bardzo dokładnie analizowana przez cywilne i wojskowe służby specjalne – poinformował w poniedziałek wiceszef MON Cezary Tomczyk.
Portal Onet powołując się na poufne dokumenty podał w poniedziałek, że rząd PiS przekazując prywatnym firmom kontrolę nad produkcją amunicji dla wojska, nie zabezpieczył interesów państwa. Ponadto – dodano – firmy te nie miały doświadczenia w produkcji amunicji.
„+Afera amunicyjna+ jest od kilku miesięcy bardzo dokładnie analizowana przez cywilne i wojskowe służby specjalne” – poinformował Tomczyk na platformie X.
„Na maseczkach zarabiali w trakcie pandemii. Czy ktoś jest zaskoczony, że kiedy przyszła wojna, chcieli zarabiać na amunicji?! Wszystko dla tej władzy było narzędziem – albo żeby zarobić, albo żeby ukraść, albo żeby się uwłaszczyć, albo przynajmniej zrobić wiec za państwowe pieniądze” – podkreślił wiceminister obrony.
„Krok po kroku analizujemy każdy z tych przypadków. Sprawiedliwość ich nie minie” – napisał wiceszef MON.
W poniedziałek do informacji portalu Onet odniósł się premier Donald Tusk oraz odpowiadający mu b. premier Mateusz Morawiecki. „Mateuszu, to, że potrafisz robić interesy na respiratorach, maseczkach, wizach czy generatorach, wszyscy wiedzieli od dawna. Ale że na amunicji też i to na 14 miliardów?” – napisał Tusk na platformie X.
„Panie Donaldzie, gdybyś wtedy rządził – czekałbyś na dostawę niemieckich hełmów, a nie budował fabrykę polskiej amunicji” – ripostował Morawiecki na platformie X.
B. premier we wcześniejszym wpisie skomentował artykuł Onetu.
„Uśmiechniętym przeszkadza nawet … budowa fabryki produkującej amunicję … Poufne dokumenty na Onecie, wstrzymanie budowy fabryki amunicji dla polskiej armii. Tak wygląda troska o bezpieczeństwo Polski, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna” – napisał b. premier w mediach społecznościowych.
Chodzi o rządowy program „Narodowa Rezerwa Amunicyjna” służący wybudowaniu fabryki produkującej amunicję kal. 155 mm, który rząd Morawieckiego powołał w pierwszej połowie ubiegłego roku. Jak wskazał Onet, do jego realizacji wyznaczono spółkę Polska Amunicja, którą tworzą rządowa Agencja Rozwoju Przemysłu i trzy podmioty prywatne, które nie miały w tym zakresie doświadczenia.
Według Onetu na tydzień przed swoją dymisją Morawiecki podpisał „tajną uchwałę nakazującą zakup od niej pocisków wartych nawet 12 mld zł”.
źródło: PAP.