Brzmi jak żart. Warszawa z pękającą infrastrukturą ciepłowniczą, awariami kolektora Czajki i zrzutami ścieków po większych ulewach może zostać Zieloną Stolicą Europy!
Stolica znalazła się w szesnastce miast zaproszonych do udziału w konkursie na Zieloną Stolicę Europy. Nagroda przyznawana jest przez Komisję Europejską.
Tytuł Zielonej Stolicy Europy przyznawany jest corocznie przez Komisję Europejską miastu wyróżniającemu się ze względu na kryteria: wzrostu gospodarczego, poprawy jakości życia mieszkańców i ochrony środowiska. Została zainicjowana 22 maja 2008 roku, a pierwszą nagrodę zdobył Sztokholm w 2010 roku. Warszawa walczy o tytuł Zielona Stolica Europy 2023.
W bieżącej edycji bierze udział 16 europejskich miast. Są to: Belgrad (Serbia), Cagliari (Włochy), Dublin (Irlandia), Gaziantep (Turcja), Gdańsk, Helsingborg (Szwecja), Izmir (Turcja), Koszyce (Słowacja), Kraków, Logrono (Hiszpania), Rzeszów, Skopje (Macedonia Północna), Sofia (Bułgaria), Tallinn (Estonia), Warszawa oraz Zagrzeb (Chorwacja).
– Warszawa robi wiele w kierunku zrównoważonego rozwoju i cieszymy się, że to jest dostrzegane. Przystąpiliśmy do programu C-40, czyli grupy najbardziej progresywnych klimatycznie miast, zmierzamy do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jesteśmy świadomi wyzwań i trudności, jakie przed nami, ale stawiamy im czoła. Rozwijamy zielono-błękitną infrastrukturę, a siłę naszego miasta konsekwentnie budujemy na trzech filarach: zieleni, wodzie i powietrzu – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st Warszawy.
Pozytywna weryfikacja złożonego wniosku i dopuszczenie do udziału w konkursie jest ogromnym sukcesem Warszawy, a jednocześnie rozpoczęciem prawdziwej rywalizacji. Wnioski wszystkich uczestniczących miast są aktualnie poddawane ocenie panelu ekspertów. Finaliści zostaną ogłoszeni w kwietniu br. Prezentacje miast, które znajdą się w finale, przewidziane są na wrzesień 2021 r. Wtedy też, w trakcie ceremonii, która odbędzie się w Lahti, zostanie ogłoszony zwycięzca.
O nagrodzie
Celem tego wyróżnienia jest nagradzanie miast (oraz zachęcanie innych) do wdrożenia najlepszych praktyk inwestycyjnych, mających na celu poprawę jakości życia miejskiej społeczności, dbając jednocześnie o środowisko.
Doceniane są konkretne działania, takie jak:
- współpraca i partnerstwo między władzą, przedsiębiorstwami i obywatelami, mające na celu rozwój i poprawę warunków życia w mieście,
- wdrożenie rozwiązań zrównoważonego rozwoju,
- założenie oraz rozwój parków i terenów rekreacyjnych,
- nowoczesne podejście do gospodarki zarządzania odpadami,
- innowacyjne rozwiązania w zakresie redukcji zanieczyszczeń,
- zintegrowane podejście do zarządzania miastem, zapewniające pozytywne i długoterminowe skutki.
Ważne jest, by nagradzać miasta, które podejmują starania, mające na celu ulepszenie środowiska miejskiego oraz rozwój w stronę jak najzdrowszych i jak najbardziej zrównoważonych standardów życia. Nagroda pozwala inspirować się wzajemnie i dzielić dobrymi praktykami.
Dotychczasowymi zwycięzcami były: Sztokholm (Szwecja), Hamburg (Niemcy), Vitoria-Gasteiz (Hiszpania), Nantes (Francja), Kopenhaga (Dania), Bristol (Wielka Brytania), Ljubljana (Słowenia), Essen (Niemcy), Nijmegen (Holandia), Oslo (Norwegia), Lizbona (Portugalia) i Lahti (Finlandia).
Źródło: UM Warszawy
1 komentarz
”Zasrana Stolica Europy” – murowane zwycięstwo.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.