W lipcu w Warszawie odbędzie się test księżycowej koparki. Urządzenie zostało zaprojektowane przez Centrum Badań Kosmicznych PAN.  Europejska Agencja Kosmiczna planuje w 2025 roku misję testową, której celem będzie pozyskanie zasobów z powierzchni srebrnego globu.

Koparka dostarczy materiał księżycowy, który zostanie następnie przetworzony między innymi w wodę oraz tlen. W projekcie uczestniczy zespół z warszawskiego Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej CBK PAN. Gordon Wasilewski (lider zespołu) wyjaśnił, że celem koparki będzie pozyskanie pyłu księżycowego. Jedna z warstw powierzchni księżyca stała się obiektem badań ze względu na obecność konkretnych pierwiastków w jej składzie chemicznym. Wykorzystanie tych pierwiastków może diametralnie zmienić oblicze przebiegu przyszłych misji załogowych na satelicie. Pierwsza taka misja miała miejsce 20 lipca 1969 roku o godzinie 20:17:40 UTC, kiedy to Neil Armstrong wypowiedział słynne zdanie ” To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości.”

Regolit, czyli pylastą warstwę księżyca, można wykorzystać nawet do budowy przestrzeni mieszkalnych. Eksperyment ma się odbyć za 6 lat i ma polega na przetransportowaniu regolitu do reaktora termochemicznego. Reaktor zaś będzie miał za zadanie wyprodukować między innymi wodę z tlenków metali, które są zawarte w wyżej wspomnianym regolicie.

Koparka w założeniu ma nie tylko transportować materiał, lecz również pozyskiwać informacje geologiczne. Miejmy nadzieję, że eksperyment się powiedzie, a Warszawa napisze swój rozdział w historii podboju kosmosu.

Warszawa walczy z plastikiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Autor: Redakcja