Site icon ZycieStolicy.com.pl

Teren „Ursynowskiego Fortepianu” wraca do miasta

ursynowski fortepian

Urząd Dzielnicy Ursynów odzyskał teren położony u zbiegu ulic Cynamonowej i Gandhi, gdzie miało powstać centrum „Ursynowski Fortepian”. Dla mieszkańców oznacza to przywrócenie do użytku prawie 8000 mkw. powierzchni w samym centrum dzielnicy – poinformowano.

Po wielu latach teren u zbiegu ulic Cynamonowej i Gandhi wreszcie zostanie uporządkowany i przestanie straszyć swoim wyglądem mieszkańców Ursynowa. Wreszcie, po wieloletnich staraniach i ostatecznym wyroku sądu spółka „Pasaż Handlowy Na Skraju Sp. z o.o.” wydała urzędowi cały teren.

To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców dzielnicy, a dla mnie ogromna satysfakcja z tego, iż sprawa wreszcie znalazła swój szczęśliwy finał. Przyszłe przeznaczenie tego terenu zostało ustalone zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, szczegółowe decyzje zapewne zapadną wkrótce

– poinformował zastępca burmistrza Ursynowa, Jakub Berent.

Jak podał dzielnicowy ratusz, „przejęty teren w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego częściowo znajduje się na obszarze przeznaczonym pod zieleń urządzoną, a częściowo na obszarze przeznaczonym pod usługi z zabudową wielorodzinną”.

W 2022 roku planowane jest geodezyjne wydzielenie terenów o przeznaczeniu zgodnym z miejscowym planem, naprawienie i przestawienie ogrodzenia oraz urządzenie terenu zieleni w celu udostępnienia go mieszkańcom

– wskazano.

Obszar u zbiegu ulic Cynamonowej i Gandhi nazywany jest „Ursynowskim Fortepianem”. Nazwa powstała jeszcze w latach 90. kiedy to kupcy handlujący na znajdującym się tu bazarku postanowili wybudować pawilon handlowy właśnie w kształcie fortepianu. Niestety, z planów nic nie wyszło, powstał jedynie zarys konstrukcji, który został rozebrany w 2014 roku.

Teren należy do miasta, które przekazało go w latach 90. kupcom. Z tą decyzją nie zgadzała się Spółdzielnia Mieszkaniowa „Na Skraju”, która przekonywała, że to jej dzielnica przekazała teren. W 2014 roku pojawił się nowy inwestor – spółka deweloperska RMR Development, która przejęła od spadkobierców małą działkę na rogu Gandhi i Cynamonowej. Miała z tym terenem wielkie plany. Nic z tego nie wyszło, a cierpliwość straciło miasto, do którego nie wpływały żadne pieniądze z tytułu dzierżawy gruntu. Miejscy urzędnicy w grudniu 2019 roku wypowiedzieli spółce kupiecko-deweloperskiej umowę.

Jak poinformował dzielnicowy ratusz, przed skierowaniem sprawy na drogę sądową urząd wezwał spółkę do usunięcia naniesień i wyznaczył na 31 stycznia 2020 roku termin wydania gruntu. Władze spółki „Pasaż Handlowy Na Skraju” wezwanie zignorowały. Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa 29 lipca 2021 r. wydał wyrok z klauzulą natychmiastowej wykonalności, nakazującym pozwanemu opróżnienie, opuszczenie i wydanie terenu Warszawie.

We wtorek 2 listopada nastąpiło protokolarne wydanie przez spółkę „Pasaż Handlowy Na Skraju” gruntu na rzecz Warszawy.

Przedmiotowy teren zajmowany był podstawie umowy dzierżawy zawartej w 2002 r. w celu zrealizowania w terminie 3 lat inwestycji polegającej na budowie Centrum Handlowo-Biurowego „Ursynowski Fortepian”. Ostatecznie spółka nie zrealizowała inwestycji wynikającej z umowy

– wskazał ursynowski ratusz.

PAP/AS

Radni i aktywiści apelują o nie likwidowanie Bazaru Sadyba

Exit mobile version